Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

SCO kritizuje plány protiraketové obrany

23.6.2011 - Iniciativa Ne základnám

 

Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO - Shanghai Cooperation Organization) se důrazně staví proti plánu Západu na výstavbu systému protiraketové obrany, který by mohl ohrozit mezinárodní stabilitu a regionální bezpečnost v mnoha zemích, a to nejen skupiny členských zemí SCO, uvádí se ve společném prohlášení, uveřejněném dne 15. června 2011.


Hlavní představitelé Číny, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Ruska, Tádžikistánu a Uzbekistánu, se letos v červnu setkali v kazachstánském hlavním městě Astaně, aby diskutovali o regionální stabilitě a bezpečnosti, včetně boje s mezinárodním terorismem a proti pašerákům drog.

Rusko dlouhodobě kritizuje americké plány na vybudování systému protiraketové obrany v Evropě v období let 2015-2020 v těsné blízkosti svých státních hranic. "Členské státy se domnívají, že jednostranné a neomezené hromadění potenciálu a nabývání schopností protiraketové obrany jednou zemí nebo skupinou zemí, může narušit a poškodit strategickou stabilitu a mezinárodní bezpečnost," uvádí se v deklaraci šesti zemí summitu. Účastníci summitu také hovořili o prospěšnosti zóny bez jaderných zbraní ve Střední Asii a o využití kosmického prostoru výlučně pro mírové účely.

Zdroj:http://www.atmonline.cz/news/2011/cerven/220611a.htm

(www.defencetalk.com, rian.ru, www.globalsecurity.org, www.navy.mil)


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press