Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Základem povstalecké armády NTC je NATO

5.9.2011 - iniciativa Ne základnám

TRIPOLIS / 16:33, 31. 08. 2011 NATO pokračuje v bombardování vládních pozic letouny. Akce se soustředí na Kaddáfího rodné město Syrta východně od Tripolisu, na Bani Walid jihovýchodně od metropole a na oblast mezi oběma městy. U Bani Walid v úterý aliance zničila tři nosiče raket země-země, jedno muniční skladiště a sklad raket, tanků a další vojenské cíle. Muammar Kaddáfí odmítl prostřednictvím svého mluvčího ultimátum ke kapitulaci vydané povstaleckou vládou. Severoatlantická aliance zintenzivnila bombardování pozic libyjské armády na jihu země, informoval portál stanice Sky News a agentura AFP. U Syrty NATO zasáhlo 12 vozů naložených zbraněmi, tři tanky, radar, jedno velitelské a jedno kontrolní stanoviště Kaddáfího sil.

Ultimátum vydané povstaleckou Národní přechodnou radou (NTC) v úterý je spojeno s koncem postního měsíce ramadánu, který se završí v pátek. Pokud se Kaddáfího síly nevzdají, povstalci opět zaútočí.

Kaddáfí od dobytí Tripolisu povstalcům uniká, přestože povstalecká NTC tvrdí, že mu je na stopě. Podle posledních zpráv se Kaddáfí uchýlil na jih země, zatímco část jeho rodiny v pondělí úspěšně uprchla do Alžírska. Nejmladší Kaddáfího syn Chámis byl s největší pravděpodobností zabit během bojů u Tripolisu.

"Žádný důstojný a čestný národ by nepřijal ultimátum vydané ozbrojenými gangy," prohlásil mluvčí Kaddáfího režimu, Músá Ibráhím.

Muammara Kaddáfího svrhlo povstání, které propuklo v severoafrické zemi v únoru. Povstalce podpořily nálety spojenců, které začaly 19. března, dva dny poté, co Rada bezpečnosti OSN povolila vojenské operace na ochranu obyvatel. Minulý týden rebelové dobyli hlavní město Tripolis.

Autor: Martin Mykiska

Zdroj: Mediafax


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press