Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Rasmussen lže, jen když se mu hýbou rty

14.9.2011 - iniciativa Ne základnám

5. září 2011 internetový portál idnes.cz zveřejnil článek, ve kterém generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen slibuje blízký konec vojenský operací v Lybii ze strany aliance. Sám se vyjádřil, že letouny a lodě NATO nebudou zemi "ani o minutu déle, než je třeba".

Rasmussen sice datum ukončení operace nesdělil, ale prohlísil, že konec přijde brzy. Úkolem jednotek NATO je dle Rasmussena především ochrana civilního obyvatelstva před útoky z jakékoliv strany. Jednotky Přechodné povstalecké vlády, jejichž vítězství je dle jejich vlastního prohlášení na dosah, nepředstavují dle Rasmussena pro obyvatelstvo hrozbu.


http://zpravy.idnes.cz/operace-nato-v-libyi-skonci-uz-brzy-predpoklada-rasmussen-p3y-/zpr_nato.aspx?c=A110905_165558_zpr_nato_incOvšem ve článku, který zveřejnila agentura Mediafax o 3 dny později, se prohlášení poněkud změnilo. Slib o blízkém ukončení sice Rasmussen opakuje, nyní se však již zmiňuje o podpůrné roli při dalších operacích, obyvatelstvo se prý nachází znovu v nebezpečí.Rasmussen: Mise v Libyi bude pokračovat, dokud bude trvat ohrožení civilistů


Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ve čtvrtek řekl, že Severoatlantická aliance neukončí misi v Libyi, dokud budou jednotky věrné Muammaru Kaddáfímu představovat hrozbu pro obyvatele země.
LISABON / 17:44, 08. 09. 2011

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ve čtvrtek řekl, že Severoatlantická aliance neukončí misi v Libyi, dokud budou jednotky věrné Muammaru Kaddáfímu představovat hrozbu pro obyvatele země. Informuje o tom agentura Reuters.

"NATO a naši partneři budou pokračovat v misi, dokud hrozba nezmizí, ale ani o minutu déle," řekl Rasmussen po setkání s portugalským ministrem zahraničí Paulem Portasem v Lisabonu. "Kaddáfí a zbytky jeho mašinérie si musí uvědomit, že dalším bojem nic nezískají," uvedl šéf aliance.

Podle něj si NATO po ukončení bojové operace podrží podpůrnou roli.

"Zabránili jsme masakru Libyjců, zachránili jsme nespočet životů a teď je čas, aby NTC (povstalecká Přechodná národní rada) a lid Libye vytvořily svou budoucnost a zajistily mírový přechod k demokracii," uvedl generální tajemník. "Naše operace v Libyi je velkým úspěchem, naplnili jsme mandát OSN, jehož cílem bylo ochránit civilisty," dodal Rasmussen.

Kaddáfí ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru odvysílaném syrskou televizí slíbil, že porazí NTC, která nyní kontroluje většinu země.

Svržený libyjský vůdce je na útěku od okamžiku, kdy před dvěma týdny povstalci dobyli Tripolis. Místo jeho pobytu je stále neznámé. Spekulovalo se o tom, že prchá ze země v konvoji vojenských vozidel. Auta překročila hranice Nigeru, ale Kaddáfí v nich údajně nebyl. Svou přítomnost v Nigeru popřel i sám Kaddáfí v telefonátu pro televizi Al-Urúba, jež vysílá satelitně ze Sýrie.

Kaddáfího režim svrhlo povstání, které propuklo v severoafrické zemi v únoru. Povstalce podpořily nálety spojenců, které začaly 19. března, dva dny poté, co Rada bezpečnosti OSN povolila vojenské operace na ochranu obyvatel.

Autor: Kristýna Kuslová


Zdroj:Mediafax


Dosud není jasné, co tyto slovní manévry generálního tajemníka NATO znamenají. Soudě podle charakteru dosud proběhlých operací je patrné, jak může budoucí "ochrana civilistů" vypadat. Sice již možná nebude důvod k "humanitárnímu bombardování", ale k operacím typu "Trvalá svoboda" možná ano.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press