Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Bezpilotní letadla USA Predátor by mohla mít základnu v Turecku

15.9.2011 - iniciativa Ne základnám
Bezpilotní letadla USA Predátor by mohla mít základnu v Turecku


Září 11, 2011

Washington – Americký představitel v neděli řekl, že Spojené státy a Turecko jednají o tom, jak pokračovat ve spolupráci proti teroristickým cílům v severním Iráku poté, co v prosinci americké jednotky opustí Irák, včetně možností zřízení základny bezpilotních letadel Predátor v Turecku.

Tento představitel nám to sdělil pod podmínkou anonymity, protože není oprávněn o těchto věcech mluvit veřejně.

Spojené státy v současné době sdílejí data získaná z Predátorů s Tureckem jako součást společného úsilí v boji proti Kurdské straně pracujících (PKK), kterou USA považují za teroristickou skupinu, a jejíž bojovníci zahájili přeshraniční útoky na Turecko ze severního Iráku. Predátoři, kteří jsou schopni trvale monitorovat terén, vzlétají ze základen v Iráku.

Stažení Spojených států z Iráku, které má být ukončeno k 31. prosinci, představuje pro Obamovu vládu řadu potenciálních diplomatických a vojenských problémů. Spojené státy kromě otázky pokračující spolupráce s Tureckem namířené proti PPK v severním Iráku také zvažují, zda zřídit podpůrnou základnu nebo základnu pro trénink rotujících jednotek v Kuvajtu kvůli poskytování dodatečné vojenské podpory, o níž Američané říkají, že ji Iráčané budou stejně potřebovat i po roce 2011.

Turecko je americký spojenec v rámci NATO, ale invaze USA do Iráku v roce 2003 způsobila napětí ve vztazích Washingtonu a Ankary. Deník Washington Post byl první, který v neděli přinesl zprávu, že Obamova vláda zvažuje žádost Turecka o zřízení základny Predátorů na svém území. Tento deník také citoval z utajovaných diplomatických zpráv, získaných WikiLeaks, jež odhalují, že Turecko opakovaně vyvíjelo nátlak na Washington, aby vystupňoval svoje angažmá v boji proti PKK a zničil tuto skupinu předtím, než americké síly opustí Irák.

PKK bojuje za autonomii jihovýchodního Turecka od roku 1984 a má základny v severním Iráku. V několika posledních týdnech provedla turecká armáda letecké nálety proti místům, jež byla považována za kurdské úkryty v severním Iráku. Nálety následovaly po sérii útoků povstalců, při kterých bylo zabito několik desítek tureckých vojáků.

Převzato z Huffington Post

Překlad: Aram


Zdroj: Outsidermedia

Proti komu mají být ve skutečnosti určena? Je těžké si představit bezpilotní letadla jak zasahují proti malým teroristickým skupinkám. Jako cíl může sloužit jiná země, jejíž neodůvodněná hrozba pořád visí ve vzduchu - Irán. Tyto aktivity USA dokazují, že jejich tažení v Iráku neskončilo, navíc mohou znamenat i přípravu na další "humanitární" válku.

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press