Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Americké rakety budou v Rumunsku

16.9.2011 - Iniciativa Ne základnám
Rumuni budou hostit americké rakety
 
Američané v úterý podepsali s Rumuny smlouvu o rozmístění dvou desítek amerických raket na rumunském území. Informuje o tom agentura Reuters.
BUKUREŠŤ / 22:18, 13. 09. 2011

Američané v úterý podepsali s Rumuny smlouvu o rozmístění dvou desítek amerických raket na rumunském území. Informuje o tom agentura Reuters.

Rakety se mají stát součástí protiraketového deštníku v Evropě, který bude určen na ochranu před íránskými střelami. Smlouvu v Bukurešti podepsali ministři zahraničí Hillary Clintonová a Teodor Baconschi.

Americký prezident Barack Obama loni v září odvolal plán protiraketové obrany vlády George Bushe, který počítal s radarem v Brdech. Američané namísto něj chtějí v Evropě rozmístit protiraketový systém na lodích ve Středomoří, který později doplní rakety odpalované ze země. Od roku 2015 budou v Rumunsku, o tři roky později také v Polsku.

Součástí systému bude radar v Turecku.

Americko-rumunská smlouva počítá s tím, že rakety rozmístěné na mobilních rampách budou v balkánské zemi obsluhovat dvě stovky vojáků. Přesun protiraketového štítu ze střední Evropy na jihovýchod umožní, aby před íránskými střelami byli chránění také američtí spojenci na jihu Evropy, které by systém spoléhající pouze na radar v Česku a rakety v Polsku neochránil.

"Jsem přesvědčen, že nový systém poskytne plnohodnotnou protiraketovou obranu všem evropským státům NATO," řekl v Bukurešti ministr Baconschi.

Rakety (jinak lapače - interceptory nebo protirakety) mají nepřátelské rakety ničit mechanickou silou.

Autor: Pavel Jégl

Zdroj: Mediafax

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press