Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Skvělé cvičení pro mediální krytí budoucích válek. (Poznámka Iniciativy Ne základnám : Nažene nás ČT do války ?)

19.9.2011 - Oskar Krejčí

Alianční arogance
16 Září 2011

Největším úspěchem NATO v souvislosti s bombardováním Libye je bezesporu ovládnutí informačního prostoru většiny Evropy. Z hlavních sdělovacích prostředků zmizely jakékoliv pochybnosti o legitimnosti této války, jakékoliv zmínky o porušování rozlucí Rady bezpečnosti týkající se ochrany civilního obyvatelstva a embarga na dodávky zbraní.

Z neznámých rebelů se stala spřátelená vláda, letadla NATO nezabíjejí lidi, ale spojence či věrné Kaddafiho. Televize po dobu bojů ukazovaly záběry neznámých kameramanů na pózující povstalce, kteří mávají neznámo kde vyrobenými novými vlajkami starého režimu. Názor druhé strany byl automaticky embargován jako oficiální, tedy lživý.

Skvělé cvičení pro mediální krytí budoucích válek.

Jenže, takto nefunguje zbytek světa. Za humny Evropy se ví, že Africká unie nepokládá koloniální praktiky NATO za legitimní. Její ad hoc výbor pro Libyi ve svém středečním komuniké opět vyzval k vytvoření nové libyjské vlády zahrnující všechny strany konfliktu. Jenže kompromisy moci a ropy chtiví neuznávají. Řada afrických představitelů navíc poukazuje na fakt, že se Francie letos podílela na svržení nejen vlády v Libyi, ale i Pobřeží slonoviny. Ministři zahraničních věcí států ALBA (Bolívarovský svaz pro lid naší Ameriky) – tedy Kuby, Nicarague, Bolívie, Ekvádoru a Grenadiny – koncem minulého týdne odsoudili vojenskou agresi NATO proti Libyi. Jasné výhrady proto postupu NATO formulovaly nejen státy jako je Jihoafrická republika, Rusko a Čína, ale i Brazílie či Indie. Téma Libye jistě zazní i na Valném shromáždění OSN, které začíná 20. září.

Samotný fakt, že hlavní evropské sdělovací prostředky o těchto skutečnostech nehovoří, jen posilují nedůvěru vůči Západu v době, kdy se právě tento region dostává do ekonomických potíží. Navíc nadále ztěžuje podmínky pro diplomacii, neboť státníci, kteří se před několika měsíci s libyjským vůdcem Kaddáfím objímali, dnes proti němu vedou krutou nevyhlášenou válku. Dá se ještě takovým státníkům důvěřovat?

Včera při triumfální cestě do Tripolisu ujišťoval Nicolas Sarkozy, že nevedl válku proti Libyi kvůli ropné kořisti. Tomu ale nevěřili snad ani redaktoři České televize. Snad...


Zdroj:Czechfreepress

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press