Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Podle svého vědomí a svědomí?

15.2.2013 - Iniciativa Ne základnám

Ministři zahraničních věcí EU dne 17. ledna 2013 rozhodli urychlit nasazení vojenské výcvikové mise v Mali (EUTM Mali).

Vysoká představitelka EU Catherine Ashtonová. „Z této situace je patrné, že je třeba většího a rychlejšího mezinárodního zapojení na podporu obnovení stability a veřejných orgánů na celém území Mali, v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2085/2012.“

I ,,naše" vláda, po předchozím rozhodnutí našeho ministra zahraničí v EU rozhodla vyslat naše vojáky do Mali ( je obdivuhodné, že vláda rozhoduje o rozhodnutém, nebo, že by neschválila rozhodnutí svého ministra zaharaničí, které  před rozhodnutím vlády dal v EU? Co se rozhodlo se ve vládě? )

Vláda k vyslání vojáků potřebuje souhlas Parlamentu ČR. O návrhu vlády budou hlasovat poslanci i senátoři ve smyslu složeného ústavního slibu, ,,mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu podle svého nejlepšího vědomí ".  Z dalších podkladů k Mali je zřejmé, že k řešení situace  byla přijata i předchozí rezoluce Rady beztpečnosti OSN 2071/2012.

Rozhodli jsme se zjistit textový obsah výše uvedenných rezolucí na MZV:

odesílatel: NE ZAKLADNAM.CZ

komu: epodatelna@mzv.cz

datum: 7. února 2013 9:52

předmět: Rezoluce Rady bezpečnosti OSN

posláno přes: gmail.com

Dobrý den,
obracíme se na Vás se žádostí o zaslání textu rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 2085/2012  a  č. 2071/2012. Uvedené rezoluce se nám podařilo dohledat na stránkách MZV pouze v cizích jazycích. 

S pozdravem
za iniciativu Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí

 

Přišla nám odpověď:

odesílatel: info@mzv.cz

komu: nezakladnam.cr@gmail.com

datum: 7. února 2013 9:52

předmět: Rezoluce Rady bezpečnosti OSN

posláno přes: mzv

Dobrý den,

po ověření informací na odboru OSN Vám sdělujeme, že příslušné rezoluce nejsou v českém jazyce k dispozici.

Děkujeme za pochopení.

S pozdravem
Michaela Havránková
Tiskový odbor/Press Department
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky/Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic
Loretánské nám. 5, 118 00  Praha 1

tel.:
+420 224 182 426, fax: +420 224 182 044
e-mail:
info@mzv.cz, www.mzv.cz

Co si o tom myslíme?

                     V části výše citovaného ústavního slibu  jsme  vynechali slovo ,,svědomí", protože nemalá řádka poslanců i senátorů nemá přesný pojem o tom, co toto slovo znamená. Pan Kalousek se svým vytříbenmým slovníkem je toho vskutnu neotřesitelným důkazem.      
          V ústavním slibu je slovo vědomí. Snad se iv dnešní době mediální pokleslosti neztratilo toto slovo na výzman tj. něco věděti, pokud tvůrci Ústavy ČR tím nepředjímali i možnost pohybu poslanců po sněmovně v bezvědomí. Hlasující poslanc, poslankyně, senátor a senátorka by měl vědět, o čem hlasuje, zejména, když svým hlasováním rozhoduje o životě někoho jiného.
           Klademe si oprávněně otázku, o čem budou poslanci a senátoři zastupující řadu parlamentních i politických funkcí hlasovat, pokud se nemohou seznámit s texty rezolucí, o které se rozhodnutí EU opírá. Z odpovědi MZV jasně vyplývá, že toto ministerstvo v oficiálním překladu texty rezolucí nemá. Překaldy výše uvedených rezolucí existují na stránkách MZV v arabštině, francouštině, čínštině, ruštině a angličtině.
         Budou tak svá rozhodnutí představitelé parlamentní demokracie stavět na tom, že žádné znalosti, vědomosti nepotřebují? Bude jim stačit pohled do bulváru MF dnes a jejich rozhodnutí bude umocněno ,, zpravodajstvím neveřejnoprávní ČT "?
         Jednali by představitelé zákonodárné moci stejně, kdyby misi platili z vlastní kapsy, odpovídali za životy vojáků? Jednají tak proto, že  ptát občanů, co si o tom myslí, bohužel nemusí? Bůh s našimi vojáky.

Vyzýváme naše poslance, poslankyně, senátory a senátorky, aby si nejdřív vyžádali texty výše uvedené rezoluce, než budou hlasovat. MZV vyzveme k neporušování zákona o svobodném přístupu k informacím. Slovo svoboda a demokracie by mělo ministerstvo zahraničních věcí užívat po důkladném uvážení. 

za iniciativu Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press