Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

NATO a konvence

8.5.2014 - e- republika.cz
Jeden jediný letoun, a navíc SU-24 starý jedno desetiletí a běžně vyvážený, zapnul elektromagnetickou rušičku a vyřadil z činnosti kompletní obranný systém křižníku, a to včetně raket Aegis. Pak drze provedl dva nízké nálety na bezmocný křižník a odebral se domů na oběd.

Oficiální zpráva Pentagonu prohlásila, že dne 12. dubna prováděla ruská stíhačka SU-24 provokativní manévry nad americkým křižníkem USS Donald Cook, který byl v té době na provokativní či pozorovací misi v Černém moři. Skutečný rozsah této provokace praskl až nyní a pro USA je to katastrofa(external link). Podle platné mezinárodní smlouvy mohou být lodě cizích států v Černém moři jen omezenou dobu. Aby tento fakt Rusové svým zámořským kolegům ve zbrani pořádně zapsali za uši, tak provedli operaci, o níž se ani nesmí nahlas mluvit.

Jeden jediný letoun, a navíc SU-24 starý jedno desetiletí a běžně vyvážený, zapnul elektromagnetickou rušičku a vyřadil z činnosti kompletní obranný systém křižníku, a to včetně raket Aegis. Pak drze provedl dva nízké nálety na bezmocný křižník a odebral se domů na oběd. Oba nálety by loď bezpečně zničily.

Na lodi vypukla panika, o níž jsme se dozvěděli jen nepřímo, protože mnozí vojáci si údajně vzali dovolenou a loď opustila Černé moře. Incident potvrdili ruští akademikové(external link), kteří tímto nyní úspěšně otestovali nové rušící zařízení zvané "Chibiny". Jen údajně prohlásili, že letoun bezmocnou loď obletěl 12x. Ale to už je celkem jedno, že ano.

Česká oficiální armádní zpráva k incidentu je zde(external link) a alternativní článek z jiných zdrojů je zde(external link).

 

 

Konvence u Montreaux

Americká loď USS Donald Cook se v Černém moři připojila k torpédoborci USS Truxtun, který připlul na cvičení s bulharským a rumunským námořnictvem. USS Truxtun je v Černém moři již od začátku března.

USS Truxtun tak porušuje dohodu z Montreaux, která cizím válečným lodím omezuje pobyt v Černém moři na 21 dnů. Ostatně stejnou dohodu porušila již fregata USS Taylor. Americká fregata se v Černém moři zdržela 33 dnů.

Pikantní na celé věci je, že americké lodě se nemohou v Černém moři zdržovat bez vědomí a svolení Turecka. Pravě Turecko spravuje dodržování konvence a drží klíče k přístupu do Černého moře.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil NATO z porušení konvence. „Americké válečné lodě několikrát v poslední době prodloužily své nasazení za hranici stanovených podmínek," řekl Lavarov.

"Turecko nás neinformovalo o překročení délky povoleného pobytu. Vyjádřili jsme naše obavy turecké a americké stráně ve verbální notě," stojí v prohlášení na internetových stránkách ruského ministerstva zahraničí. Americká strana obvinění nekomentovala.

Podle amerického ministra obrany mají americké lodě v oblasti ujistit spojence v oblasti o americkém odhodlání plnit alianční závazky. "Dokazuje to (přítomnost lodí – pozn. redakce) náš závazek vůči našim ... spojencům pro zvýšení bezpečnosti, připravenosti a kapacit,"  řekl Warren.

 

Zdroj: Strars and Stripes, Russia Today

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press