Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jméno demokracie

19.3.2015 - Marek Řezanka, Hnutí za přímou demokracii
Není to tak dávno, kdy jsme v Praze mohli sledovat valící se dav červenokaretníků, z nichž někteří neváhali po naší hlavě státu házet vajíčka. Když se akademik Zima proti tomuto způsobu vyjádřil jako lehce nevhodnému, byl ostatníi akademiky okřiknut - a hned se také poslušně zařadil do davu.
 Na vrchního velitele ozbrojených sil se vajíčka vrhat - i podle naší akademické obce - smějí.

 O to větší úžas vzbuzují články, jež varují před vrháním rajčat na vojáky NATO. Je snad voják NATO víc než prezident republiky a současně velitel ozbrojených sil? Nebo je snad rajče horší než vajíčko? Máme tu otázku přímo filosofickou.

 Jistě, "vajíčkáři" si své počínání obhájí, že Zeman je "starý sprosťák", který "przní naši útlocitnou mládež", kdežto demonstrace síly a agrese vojáků NATO u ruského zadku je vrcholně morálním počinem...

  Co se ale divíme v zemi, kde lidi podezřelé a souzené za vážné majetkové trestné činy pouštíme amnestiemi domů, zatímco zavíráme karikaturisty, kteří zaplatí škodu, ale odmítají být za politický protest kriminalizováni. V takové společnosti je hození rajčete na vojáka neodpustitelné.

 Vrhající by však kromě toho, že se domníval, že někde v koloně je Zeman - a na toho se smí házet vše - mohl říci i následující:

 Poslušně hlásím pane Oberleutnant, že jsem to rajče opravdu hodil. Ono jsem vám tuhle četl, že obsahuje vitaminy - a já si myslím, že naše armáda musí mít vitamíny. Aby byla zdravá. Víte, přece se někdo nepůjde zabít neduživej.
Tak jsem jim chtěl pomoct. Ono jich bylo ale hrozně moc. Nestačil jsem ani pořádně mířit, jak jsem chtěl, aby každý dostal svou zaslouženou porci. To byla přece moje občanská povinnost...

 Žijeme ve společnosti, kde stále větší prostor získávají zástupci armády (Petr Pavel) a církve (Duka, Halík) - a kde hlas občanů stále více zaniká. Ideálním stavem pro občana v takovéto společnosti má být podpora církevním restitucím a pokora před hlasem kněze, jenž je něco jako "slovo boží". Pokorný občan pak má bez řečí narukovat a nechat se roztrhat ve válce ve jménu demokracie. Ve válce, která nemá s demokracií nic společné.
 Nenechme si apoň brát právo s tímto stavem nesouhlasit. A to právě k vůli demokracii - a ne jenom jejímu jménu...

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press