Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Media cenzurují - Chceme dát šanci míru! - Prohlášení k průjezdu americké armády Českou republikou

25.3.2015 - Iniciativa Ne základnám

 

Prohlášení k průjezdu americké armády Českou republikouPrvní otázkou novinářů a proamerických stoupenců bývá, proč protestujeme proti průjezdu americké armády Českou republikou.

Kolona vojenské techniky dosahujicí délky dvou kilometrů, vyzbrojená ostrou municí je demonstrací síly. Takto to prezentuje i americká strana a je to popíráno představiteli vlády České republiky.

Komu je tato demonstrace americké vojenské síly určena. Slovensku, kde se rozrůstá hnutí požadující vystoupeni Slovenska ze struktury NATO? Německu, kde sílí odpor proti přítomnosti americké armády?

Protestujeme, naše svrchované území České republiky není k tomu, aby sloužilo k demonstraci síly jakékoliv armády a neexistují žádné závazky, které by ji vázaly své území k takové činnosti poskytovat.

Propagace vojenské síly s přihlédnutím na současnou situaci v Evropě je válečnou propagandou, která je článkem 20 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech ze zákona zakázána.

Protestujeme, aby byla porušována mezinárodní práva a jednalo se v rozporu se zákony.

Českou republiku lze projet od 00,00 hodin do 6,00 hodin, aniž by to přineslo zhoršení dopravní situace. Místo toho vstupují americké jednotky do České republiky ze tří směrů, které se následně spojí v Praze Ruzyni. To jsou parametry vojenského cvičení americké armády s ostrou munici uskutečněné k civilnímu objektu, mezi civilisty. Tvrzení, že rozdělení vojenské techniky do 3 proudů k zamezení zhoršení dopravní stuace jsou nesmysly a znedůvěryhodňují Armádu České republiky a Vládu ČR. Veškerý průjezd americké amády mohl být kromě toho uskutečněn po železnici. Ale to by šlo o pouhý průjezd a ne o dragounskou jízdu.

Protestujeme, vojenská cvičení se ze zákona smí provádět pouze ve vojenských újezdech. Jde o ohrožení obyvatel České republiky. Zákon o Armádě České republiky neumožňuje, pohyb ostré vojenské munice mezi obyvatelstvem.

Historické zkušenosti i zkušenost, kdy se americká administrativa snažila umístit v České republice radarovou základnu ukazují na odpor většiny občanů, aby na území České republiky pobývala cizí vojska a budovala se cizí vojenská základna. Demonstrace síly americké armády spojené s jejím 4 denním pobytem v České republice má posílit proamerickou menšinu, získat další podporovatele, zatlačit a zastrašit všechny, kteří s touto demonstrací síly, tzv. průjezdem americké armády a možným vznikem americké základny na svrchovaném uzemí ČR nesouhlasí.

Protestujeme, proti tzv. průjezdu americké armády přes území České republiky. Je to provokace, která má rozdělit společnost a vyhrotit mezilidské vztahy. Reakce proamerických zastánců jsou ve všech případech agresivní, nesoucí prvky nacismu.

Protestujeme, aby něčí plány schovávající se za naplňování závazků, slovech o přátelství vnesly do naší společnosti nenávist, ztrátu schopnosti slušné argumentace a diskuse. Pokud žijeme v demokratickém a právním státě, mají odpůrci právo se vyjádřit k demonstraci slíly prezentované průjezdem americké armády přes území České republiky.

Nechceme demonstraci síly a válečnou propagandu!

Chceme dát šanci míru!

Chceme karavanu míru!


Iniciativa Ne základnám 
Eva Novotná

Hnutí za přímou demokracii  
Marek Řezanka           

Spojenectví práce a solidarity         
Milan Neubert

Humanistické hnutí     
Dana Feminová  

Komunistická strana Čech a Moravy  
Petr Šimůnek

Strana demokratického socialismu 
Lubomír Ledl

Mírová aktivistka           
Lenka Procházková     

Aktivista  
Karel Růžička

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press