Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jsou schopni si uvědomit příznivci americké armády, pro koho pořádají koncert?

26.3.2015 - Iniciativa Ne základnám

Prestižní organizace spočítala Američanům, kolik pozabíjeli lidí. Jen za posledních deset let

26. 3. 2015 10:35

Na pozadí sporu o americkou kolonu, která má projet zemí na přelomu března a dubna s anoncovaným záměrem demonstrace síly, působí velmi zajímavě statistika prestižní organizace Lékaři proti jaderné válce o počtu obětí, které už stálo tažení USA proti terorismu.

 

 

Prestižní organizace spočítala Američanům, kolik pozabíjeli lidí. Jen za posledních deset let

Foto: Hans Štembera
Popisek:
Ambasáda USA v Praze

Na zprávu upozornil Daniel Veselý na serveru Britské listy. Uznávaná skupina lékařů z 63 zemí, která v roce 1985 byla za své konání oceněna Nobelovou cenou míru, si za svůj cíl vytkla jaderné odzbrojení. V těchto dnech vydala stostránkovou bilanční zprávu o počínání amerických a spojeneckých ozbrojených složek v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu.

Konzervativní odhady přičítají americkým invazím smrt 1,3 milionu lidí. Odvážnější propočty mluví až o dvou milionech mrtvých v důsledku vojenských angažmá jen v těchto třech zemích.

Jeden milion mrtvých připadá pouze na Irák, více než 200 tisíc na Afghánistán a zbytek, necelých sto tisíc obětí, na akce v Pákistánu. Jedná se pouze o doložitelné oběti, nejsou tedy započteny oběti většinou tajných operací speciálních jednotek.

Statistika Lékařů proti jaderné válce je unikátní kombinací metod sčítání obětí. Zároveň kritizuje jiné podobné statistiky, například organizace Iraq Body Count, která pracovala pouze se zabitými, o kterých se psalo v médiích.

Pokud jde o asi nejméně známé akce v Pákistánu, tak tam kromě útoků bezpilotních letadel, zesílených zejména za prezidenta Obamy, zabíjela především pákistánská armáda, podporovaná Američany.

Pro srovnání organizace uvádí, že celým světem pranýřované Rusko během války v Čečensku, označované za mimořádně krvavou, mělo podle uznávaného reportéra Roberta Fiska připravit o život 125 tisíc civilistů.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press