Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Informace ze světa

27.3.2007
BBC informovala o referendu v Trokavci a o Symbolu míru ** Rozhovor s Janem Tamášem v italském deníku Il Manifesto


Czech village 'vetoes' US shield
Česká vesnice "vetuje" štít USA

Obyvatelé vesnice v České republice v hlasování drtivě odmítli radarovou stanici, která má být části protiraketové obrany USA.

71 z 90 oprávněných voličů bylo proti a pouze jeden hlasoval pro, řekl starosta Trokavce. Z Prahy je do Trokavce 70 kilometrů. Občané se bojí, že se oblast stane vojenským cílem. Hlasování bylo z větší části symbolické a nemá právní sílu. USA plánují štít proti útoku vedeném balistickými raketami. Program má základny ve Spojených státech, Velké Británii, Grónsku a Washington chce k úplnému pokrytí další v Polsku a v České republice. Česká vláda plán podporuje, ale potřebuje schválení parlamentu, kde nemá většinu. Trokavec, vzdálený méně než 2 km od plánované radarové stanice, se obává zasažení oblasti zářením z radaru.

Symbol míru

Starosta Jan Neoral sdělil tiskové kanceláři AFP: "Je to naše poselství vládě a vláda by si měla všimnout faktu, že si občané radarovou stanici nepřejí." Řekl, že symbolická referenda by se měla konat ve více obcích. Rob Cameron z BBC v Praze uvedl, že město zažilo shromáždění několika set mírových aktivistů. Pochodovali skrze centrum a na Staroměstkém náměstí aktivisté držící hořící pochodně vytvořili symbol míru. Jan Tamáš, mluvčí skupiny Ne základnám, řekl: "Jestliže chceme bezpečnost, potřebujeme začít odzbrojovat, ne vyrábět nové zbraně." Ale Václav Marhoul, mluvčí skupiny podporující štít, odmítl tvrzení, že by plán udělal z České republiky vojenský cíl. "Věříme, že Evropská unie nebo Evropská civilizace by nás nemohly sami zachránit bez Spojených států"

* * * * * * * * * *

Rozhovor s Janem Tamášem v italském deníku Il Manifesto (13.3. 2007)

Diciamo no, in tutta Europa

Jak pokračují protestní akce po prvních demonstracích?

Iniciativa Ne základnám se na začátku začala formovat hlavně v Praze. Nyní se iniciativu snažíme rozšířit po celé republice a v některých větších městech už se formují skupinky. Tento krok je důležitý, aby tento protest nabyl větší síly. Cílem je udělat na konci května velkou manifestaci v hlavním městě. V současné době řešíme problém s postojem médií. Chtějí naší iniciativu, do které je zapojeno asi 50 organizací, ponechat jen v ulicích, jakožto fenomén mladých lidí, nebo i některých starších, kteří křičí na demonstracích. A přitom "seriózní" debaty, kterých se účastní takzvaní odborníci jsou v rukou běžných politiků. Například 22. února jsme pořádali evropskou konferenci, které se účastnili odborníky, kteří jsou kompetentní jak na poli zbraní, tak na poli mezinárodní politiky. Z této konference vzešla deklarace "za mírovou Evropu bez jaderných zbraní". Kromě jednoho levicového týdeníku o tom média vůbec neinformovala. A to si vemte, že naše iniciativa je největší iniciativou po sametové revoluci v roce 1989 a přibližně 70% Čechů nesouhlasí s umístěním základny na území ČR. I přesto nás chtějí držet stranou. Pokud jsem to dobře pochopil, tak se něco podobného stalo v Itálii s protestem "No TAV", kterou se italská média pokusila vykreslit jako hnutí zemědělců s předsudky vůči společenskému a technickému pokroku.

A jak se k tomu staví politické strany?

Pravicová vládní strana ODS s instalací radaru v ČR naprosto souhlasí. Prezentují celou věc tak, že by člověk věřil, že Američané se svou neskutečnou dobrotou chtějí chránit Evropu proti nepříteli, přičemž není jasné, jestli je jím svět islámského fundamentalismu nebo Rusové. Tento pohled podporují i Zelení, díky kterým drží vláda. Ale celá jejich základna a jejich voliči jsou proti, a tak celou záležitost formulují velmi komplikovaně a nejasně, aby jejich postoj nemuseli vyjasnit. Komunisti jsou od začátku proti, zastávají jasný názor, ale nevyjádřily to jasnou společenskou iniciativou. Je pravda, že je zde vůči ním silná diskriminace, což je na druhé straně pochopitelné, a proto musejí dávat pozor na to, co dělají. Sociální demokraté, který se v posledních volbách umístili na druhém místě se v poslední době vyjadřují proti základnám a podporují referendum. Mnoho lidí je vůči tomuto faktu skeptických, protože jednání s Američany započala, když tato strana byla ve vládě, a také proto, že před vstupem do NATO slibovali referendum, které se poté nekonalo.

Jak tuto bitvu výhledově vidíte?

Vidíme to velmi pozitivně, jelikož lidé pozitivně reagují a obklopuje nás mnoho optimismu. Na druhé straně máme obavy ze zahraniční politiky USA, která je stále agresivnější. Není pro ně těžké vydírat státy z bývalého komunistického bloku, kteří jsou citliví, co se týče potencionální hrozby z Ruska, a tak se přirozeně připojí k Američanům. Očekáváme tedy silnou propagandu, která ukáže Rusko jako velkého nepřítele a zároveň diskriminace všech idejí, které budou oponovat, a které budou obviněny z komunismu. Obecně máme velké obavy co se týče posledního vývoje ve světě. Právě v těchto dnech se objevují informace, že kromě dalšího rozšíření základen v Itálii ve Vicenze, plánují USA umístit základny i v Anglii, Dánsku a Ukrajině. Evropa, která je takto roztříštěná, nedokáže sledovat nějakou společnou politiku, která by směřovala ke zmírnění mezinárodních konfliktů. Pokud se vývoj nijak nezmění, obáváme se toho, že přijde opravdu katastrofa, ale o tom nikdo nechce mluvit. Proto jako iniciativa a jako humanisté věříme, že je nutné, aby se tento náš protest neomezil jen na území České republiky, ale rozšířil se do celé Evropy, protože pouze silná a sjednocená Evropa, která je pro mír může odvrátit budoucí jadernou katastrofu.

Jan Tamáš
Mluvčí iniciativy Ne základnám
Předseda Humanistické strany


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press