Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Sociálně demokratičtí europoslanci se obrátili na Kongres USA kvůli protiraketové obraně

3.4.2007 - Tisková zpráva ČSSD z 30.3.2007
(Tisková zpráva ČSSD z 30.3.2007) Sociálně demokratičtí poslanci Evropského parlamentu Libor Rouček, Jan Marinus Wiersma, Hannes Swoboda a Marek Siwiec vyzvali členy amerického Kongresu, aby podpořili jejich snahu o přehodnocení plánu administrativy prezidenta Georgie W. Bushe na rozmístění části systému protiraketové obrany na území České republiky a Polska.

Ve společném dopise čelním představitelům Demokratické strany, včetně předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, poslanci vyjádřili své obavy ze způsobu, jakým americká administrativa jednostranně vede jednání s Polskem a Českou republikou.

1. místopředseda Zahraničního výboru v Evropském parlamentu Libor Rouček pak včera, ve čtvrtek 29. března 2007, při rozpravě na plenárním zasedání EP v Bruselu vyzval Vysokého představitele Rady EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solanu k předložení analýzy systému protiraketové obrany USA a jejího dopadu na území Evropské unie z pohledu společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. "Toto je přesně to, co občané EU od svého vysokého představitele pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku očekávají", uvedl Libor Rouček ve své výzvě.Příloha tiskové zprávy:

Dopis adresovaný členům Kongresu Spojených států amerických


Vážená paní, Vážený pane,

Sociálně demokratická frakce v Evropském parlamentu je znepokojena žádostí Spojených států adresované Polsku a České republice o umístění prvků protiraketového deštníku na jejich teritoriu. Nemáme pochybnosti pouze o efektivnosti takového systému, ale obáváme se, že plán může rozdělit mezinárodní společenství a proto vážně ohrozit snahy o nešíření zbraní hromadného ničení

Nové bezpečnostní hrozby, kterým dnes čelíme, učinily nešíření zbraní hromadného ničení naší společnou prioritou. Závazkem všech dotčených stran je dosáhnout cíle, kterým je jaderné odzbrojení. Plány americké administrativy pokračovat v programu protiraketové obrany, které ostatní uznané jaderné mocnosti vnímají jako potenciální hrozbu, jsou kontraproduktivní a můžou vyústit v nové závody ve zbrojení.

Významně podporujeme multilaterální způsob předcházení šíření jaderných zbraní. Systém protiraketové obrany, jenž je zamýšlen proti potenciální hrozbě ze strany Iránu a Severní Koreje, je v rozporu s myšlenkou zabránění těmto státům budovat své jaderné kapacity. Očekávání hrozby, které může být stále zabráněno, oslabuje důvěryhodnost mezinárodního společenství za jednacím stolem, což není podle našeho názoru cesta vpřed.

Je v našem společném zájmu investovat do trvalé stability a dlouhodobé bezpečnosti. Nechtěli bychom, aby došlo k rozdílnému postoji a postupu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v takto závažné otázce. Proto se na Vás obracíme o podporu v naší snaze přesvědčit administrativu USA, aby přehodnotila svůj jednostranný přístup k protiraketové obraně. Prioritou by mělo být nalezení společného řešení na rostoucí množství problémů nešíření zbraní hromadného ničení.


S pozdravem,

Libor Rouček, 1. místopředseda zahraničního výboru EP

Jan Marinus Wiersma, místopředseda Socialistické frakce v EP

Marek Siwiec, místopředseda Evropského parlamentu

Hannes Swoboda, místopředseda Socialistické frakce v EPKvěta Kočová
tisková mluvčí ČSSD


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press