Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Čemu může posloužit, slouží Armáda České republiky?

23.7.2016 - Iniciativa Ne základnám
Ministerstvo obrany ČR
plukovník Ing. Jan Šulc
Tychonova 221/1
160 00 Praha 6  Dejvice                                                      Praha 23.7.2016
Vážený pane plukovníku,

najděte nám prosím, kde v přehledech o cvičeních AČR na našem území, nebo s naší zahraniční účasti mimo území ČR,  je zařazeno cvičení
AVANGER CAS.

Níže uvádíme údaje zveřejněné v Týdnu.cz, iDnes.cz, Deníku.cz, přičemž informace jsou čerpány z ČTK, nebo Natoaktual. Podle našeho názoru se nedá vysvětlit skutečnost, že na výše uvedených webových stránkách bylo cvičení AVANGER CAS zveřejněno 19.7. 2016, web AČR jej zveřejňuje 21.7.2016. K této skutečnosti ještě uvádíme, že 21.7.2016  Iniciativa Ne základnám požádala o schůzku s tiskovými mluvčími, kapitána Tomáše Maruščáka, kapitánku Janu Skřivánkovou z důvodu neúplných, nepřesných informací ze stany AČR.

V usnesení vlády č.1074 z 21.12. 2015 není toto cvičení uvedeno a není ho možné přiřadit k cvičení AVANGER poř. č. 40 na našem území vzhledem k rozdílným parametrům zadání.
Nelze nedojít k závěru, že AČR nemá k tomuto cvičení mandát, není schváleno Vládou ČR, o mandátu, vyjádření se Poslanecké sněmovny  ČR je zbytečné mluvit.

Zájem AČR, MO a pana Stropnického by měl být v tom, aby využívání vzdušného prostoru ČR  ( tj. suveréní prostor nás, občanů ) bylo podpořeno, odsouhlaseno Poslaneckou sněmovnou ČR.  Snaha AČR a Ministerstva obrany ČR o naplnění Ústavy ČR je nulová.
Jedním za závěrů je, že AČR se pohybuje mimo ústavní rámec a na Vás pane pluvkovníku je, tento závěr vyvrátit.
K výše uvedenému cvičení zároveň uvádíme, že za vysoce nebezpečnou považujeme činnost, kdy prostřednictvím  návodčích z 22. vrtulníkové základny jsou naváděny americké A-10 Thunderbolt 122 na simulované pozemní cíle, přičemž zároveň dochází k ukládání všech dat, umožňující opakování úderu. Můžeme jen doufat, že činnost návodčích při výběru pozemních cílů se vymezila pouze na  22. základnu vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou.
Z tiskových zpráv:

"Během jedné hodiny jsme schopni navést letouny až k deseti ztečím na pozemní cíl," uvedl jeden z účastníků cvičení. Předsunutí letečtí návodčí patří mezi elitní vojáky, kteří často působí v utajení za nepřátelskými liniemi. Piloty pak navádějí na cíl. Při cvičení navádějí na cíl nejen piloty bitevníků L-159, ale i amerických letounů přímé palebné podpory A-10 Thunderbolt. Čeští a američtí piloti pak podle Maruščáka spolupracují a simulují ničení pozemních cílů. Na ostré střelby ale při cvičení nedojde.
Na simulované pozemní cíle, takzvaní „fakové“ (FAC - Forward Air Contoller) z náměšťské základny navádějí nejen domácí bitevníky L-159 Alca, ale i piloty amerických letounů přímé palebné podpory A-10 Thunderbolt z Národní gardy v Indianě.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/americke-bitevniky-cvici-nad-ceskem-d6z-/zpr_nato.aspx?c=A160719_160659_zpr_nato_inc

Mezinárodní cvičení AVANGER CAS se koná od 10. do 30. července, účastní se ho české vzdušné síly a 122. národní garda státu Indiana z USA. Je jedním ze tří cvičení, které se právě konají ve vzdušných prostorech Česka, Slovenska a Maďarska. Těžištěm cvičení v České republice je výcvik předsunutých leteckých návodčích ze sedlecké 22. základny vrtulníkového letectva."

Zároveň jsme si dovolili porovnat tabulkovou část sněmovního tisku 703/0 , vycházejícího z usnesení vlády č. 1074 ze dne 21.12.2015 s textovou částí - usnesení vlády. V této textové části ani u jedenoho uvedeného cvičení není uvedena doba konání cvičení. Parlamentní institut poukázal na protiústavnost takového jednání při předkládání účasti ČR na cvičeních, misích.

Sněmovní tisk 703  přikládáme a naplánovaná vojenská cvičení na území ČR  jsou zvýrazněna.

Pochybnost o ústavnosti jednání AČR dokazuje skutečnost, že cvičení, která byla předložena do sněmovny a to :
b) Charakteristika nejdůležitějších cvičení na území ČR:
AAR CONVERSION COURSE – cílem cvičení je připravit a zdokonalit piloty stíhacího letectva v doplňování paliva za letu (Air-to-Air Refueling) pro operace NATO Air Policing Island a pro účast na mezinárodních cvičeních. Náklady na cvičení jsou odhadovány na 1,38 mil. Kč.

b) Charakteristika nejdůležitějších cvičení na území ČR:
CJ CBRN Defence TF Exercise – certifikační cvičení velitelství mnohonárodního praporu CBRN vedeného Českou republikou. Tento prapor je zařazen do Sil rychlé reakce NATO v roce 2017. Cvičení se zúčastní 150 zahraničních příslušníků praporu.

Výše uvedená cvičení proběhla v měsíci  březen, druhé květen - červen roku 2016.

Poslanci se dostávají do nezáviděníhodné situace, kdy mají souhlasit, projednat něco co proběhlo a finanční prostředky na to byly vyčerpány. Poslanecká sněmovna ztratila svojí kontrolní činnost k vládě a na činnost AČR pozbyla pravomocí.

Za nebezpečné považujeme cvičení Ample Strike, jeho realizaci  v  tiskem zveřejněné podobě s účastí bombardérů B-1, B-2.  AČR nemá od vlády k takovému cvičení mandát, neboť se dá vážně pochybovat o tom, že by se Vláda České republiky usnesla na agresivní provokaci v podobě bombardérů B-1 a B-2 k východním sousedům (neviditelný americký bombardér B-2 schopný nést jadernou nálož je veteránem válek v Iráku či Libyi ).

V předložených materiálech k usnesení vlády č. 1074 z 21.12.2015 chybí jakékoliv upřesňující údaje o tom, že AČR, která je vyvolavatelem a organizátorem cvičení Ample Strike, si vyžádá účast bombardérů B-1 a B-2.

Obrátíme se na poslance, aby neústavní činnost AČR zastavila, zrušila cvičení Ample Strike. Upozorňujeme na rozpor s podezřením na přípravu živých cílů          ( Poprvé v historii se tohoto cvičení, jehož cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, budou účastnit i příslušníci aktivní zálohy - Předsunutí letečtí návodčí patří mezi elitní vojáky, kteří často působí v utajení za nepřátelskými liniemi).

Obrátíme se na poslance s požadavkem, aby byly zveřejněny závazky, které za Českou republiku, bez vědomí občanů, byly na summitu NATO ve Varšavě 2016 představiteli státu přijaty.


Z výše uvedených závěrů je logické, ze AČR nemá zájem si s aktivisty sednout k jednomu stolu.

S pozdravem

za Iniciativu Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí

Kopie:
Přededa Poslanecké sněmovny ČR
Jan Hamáček

Přededa Senátu ČR
Milan Štěch

Předseda Vlády ČR
Bohuslav Sobotka

Ministr obrany ČR
Martin Stropnický

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky
Armádní generál Ing. Josef Bečvář

Velitel Vzdušných sil AČR:
brigádní generál Ing. Libor Štefánik

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press