Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

O referendu v Trokavci na prestižním serveru Spacewar.com

17.4.2007 - Spacewar.com
Čeští vesničané hlasovali proti protiraketovému štítu USA
Trokavec, Česká republika (AFP), 17. března 2007

Obyvatelé malé české vesnice hlasovali v neděli rozhodně proti plánům USA postavit část jejich protiraketového obraného systému na blízké vojenské základně. Zúčastnilo se 72 z 90 oprávněných voličů a 71 hlasovalo proti projektu a jeden pro, řekl starosta Trokavce Jan Neoral AFP.

Hlasování má pouze symbolickou hodnotu, neboť vláda rezolutně odmítla uspořádat celostátní referendum a namísto toho si vybrala získat souhlas paramentu požadavkům z Washingtonu.

Ale sousední vesnice v zalesněné vrchovině na venkově 60 kilometrů od Prahy také zkouší uspořádat v následujících týdnech vlastní referenda, řekl Neoral AFP. "Je to naše zpráva vládě a měla by si všimnout faktu, že naše vesnice si nepřeje radarovou stanici."

Umístění radaru na základně dva kilometry od vesnice je část požadavků USA vládě premiéra Mirka Topolánka, který je záměru nakloněn.

"Nemáme nic proti Američanům," řekl obyvatel Trokavce Ladislav Strake. "Jestli by to byli Rusové nebo Japonci, bylo by to stejné. Nechceme to."

Milena Husková, 52letá chovatelka labradorů, byla také proti projektu.

"Radar může mít negativní dopad na nás, na zvířata a na přírodu, tak jej nechceme," řekla Husková.

Podle březnového průzkumu CVVM okolo šesti z deseti občanů je proti umístění radaru pásma X, který by zjistil raketový útok. Deset interceptorů na základně v Polsku by rakety sestřelilo.

A v politice: V zemi silná Komunistická strana má hlavní roli v kritizování navrhovaného radaru. Hlavní opoziční strana, Sociální demokracie, požaduje referendum a Strana zelených, která tvoří část středo-pravicové vládní koalice, chce základnu integrovanou v projektech EU a NATO.

Předvedení projektu raketového štítu USA ve střední Evropě rozdělil evropské země. Ale radaru nepřátelské Německo neuspělo v otevření debaty v NATO, což nechává rozhodnutí na čistě bilaterální úrovni mezi USA a jejich věrnými spojenci, Českou republikou a Polskem.

Rusko protestovalo proti výstavbě obraného systému před svým prahem.

Spojené státy poskytly ujištění, že základny v Česku a Polsku mají za cíl dokončit pokrytí před stanicemi již umístěnými ve Spojených státech, Velké Británii a Grónsku a jsou pouze určeny k prevenci útoků raket dlouhého doletu ze Středního východu.

Sophie Pons
Source: Agence France-Presse


Článek na serveru Spacewar (anglicky)


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press