Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Lidé ve Vískách jednoznačně odmítli radar v Brdech

7.5.2007 - České noviny
Vísky (Rokycansko) - Všichni lidé, kteří se dnes ve Vískách na Rokycansku účastnili obecního referenda, jednoznačně odmítli výstavbu amerického radaru v nedalekém vojenském prostoru Brdy. Z 31 oprávněných voličů jich přišlo vyjádřit svůj názor 30, nehlasoval pouze člověk, který je na služební cestě a předem se omluvil. Všech třicet lidí jednomyslně řeklo radaru ne, řekl dnes ČTK starosta vesničky Lubomír Fiala. Také v nedalekých Příkosicích, kde dnes lidé hlasovali o radaru v anketě, byly výsledky jednoznačné. Z 296 voličů jich přišlo 232, všichni do jednoho radar odmítli.

Ve Vískách lidé neodpovídali na otázku, zda si radar přejí nebo ne. Svým hlasem zavázali zastupitele obce s ročním rozpočtem 190.000 korun, aby udělali veškeré možné dostupné kroky, které by pomohly zabránit výstavbě radarové základny. "Účast ani výsledky hlasování mě nepřekvapily, lidé tady to mají v hlavě naprosto srovnané," konstatoval starosta. Občané si podle něj navíc nepřejí zabránit výstavbě radaru jen ve Vískách, ale i kdekoliv jinde v Česku. I přes snahu místních lidí, ale nejsou výsledky lokálních referend nijak závazné pro vládu ani parlament.

Jako první uspořádali referendum 17. března v Trokavci. Lidé se tam jednoznačně vyjádřili proti základně. Ze 72 účastníků jich 71 dalo zastupitelstvu mandát k tomu, aby podnikalo všechny zákonné kroky k zamezení stavby. Ohlasy na referendum v maličké brdské vesničce přicházejí z celého světa. "Jsme v 92 prestižních denících světa, jako je Herald Tribune nebo New York Times, hlásí se noviny z Asie," řekl dnes ČTK trokavecký starosta Jan Neoral. Ankety o radaru uspořádaly i další obce. V Míšově, který je nejblíže pravděpodobnému umístění základny, se v anketě z 96 oprávněných voličů proti vyjádřilo 76, čtyři občané souhlasí a třem byla otázka lhostejná. Ve Strašicích se ankety o umístění radaru účastnilo pouze 19 procent voličů. Z nich tři čtvrtiny radar odmítly. V dalších obcích a městech se hlasování připravují.

Washington chce umístit v České republice radarovou část své základny a v Polsku deset raket. Proti tomuto plánu se ostře staví Rusko, které to považuje za ohrožení vlastní bezpečnosti. Prezident Vladimir Putin také pohrozil adekvátními protiopatřeními.

Autor: ČTK
Vyšlo na Českých novinách

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press