Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Nepřestanou z nás dělat hlupáky

19.12.2018 - Iniciativa Ne základnám

 Komentář k článku Jaroslava Štefce

Vždyť to má logiku. Představte si, že by AČR měla ve své výzbroji něco použitelného proti komukoliv, kdo ohrozí, přesněji, již 18 let ohrožuje suverenitu ČR. Přece je nereálné k schvalování akvizice navíc uvádět, že je to určeno pro Bagram. Nějak ty peníze z nás vymlátit musí a aby se do hledáčku nedostala SAAB, tak se musí najít hloupý (,,mírový")zprostředkovatel a ten to zadarmo asi taky nedělá. Majetkové přiznání generality a pracovníků MO by mnohé vysvětlilo.

 

Protiletadlové komplety RBS 70 NG pro Armádu České republiky

 Jaroslav Štefec

Se zájmem jsem si početl na webu E15 v článku "Strakoničtí vojáci získají raketomety za téměř miliardu" a konstatuji, že se viditelně schyluje k dalšímu průšvihu s armádní zakázkou. Původně jsem to ani nechtěl komentovat, protože se jednak viditelně jedná o placené promo firmy SAAB, jednak jsem se k tomuto nákupu už vyjadřoval vícekrát na různých fórech, mimo jiné i zde na Facebooku. Jenže jak je vidět, je to marné, je to marné, je to marné. Takže znova.

Už samotný nadpis článku obsahuje minimálně jeden nesmysl a jednu lež. Tím nesmyslem je použití pojmu „raketomet“, který v českém vojenském názvosloví označuje naprosto odlišnou zbraň. V tomto případě se jedná o odpalovací zařízení protiletadlových řízených střel s integrovaným sledovacím a naváděcím systémem, zjednodušeně „odpalovací zařízení“. Chápu, že novinářům se líbí jednoduchá slova a chytlavá spojení – „Česko“, „hybridní válka“, „raketomet“ atd., atd. Prostému vše prosté.

A co se týče té lži – autor sice uvádí, že „cena je bez DPH“, ale armáda je plátcem DPH. Zaplatí tudíž ve skutečnosti nikoliv zde uvedených 950 miliónů, ale "baťovskou" cenu 1.249.999.999,- Kč jenom za odpalovací zařízení bez raket. Na rakety Bolide MK3 a MK2 má vyčleněny pro příští dva roky dalších 1.210.000.000 Kč. Jedno odpalovací zařízení s palebným průměrem (12?) raket a výcvikem tak vyjde ČR, člena NATO a EU, na (po přepočtu) cca 6,58 miliónu US dolarů. Argentinskou armádu totéž vyšlo (podle údajů CIPRI) na 2,444 miliónů US dolarů. Úsudek nechť si čtenář učiní sám.

Také chvalozpěvy v článku, včetně pochvalného vyjádření generála Zuny, nejsou příliš na místě. Jedná se o sice převozné a poměrně lehké, ale v principu stacionární systémy, dobré tak na ochranu stadiónů nebo pražského Hradu před drony. Mají všechny nevýhody laserového navádění, které je při špatné viditelnosti neúčinné, a nejsou schopné vést palbu za jízdy. V sestavě skutečně moderní dynamické armády prakticky nemají použití. Ani RBS-70NG v automatické verzi navíc „neumí“ moderní bojové stroje s aktivními systémy laserového rušení, a je velmi málo efektivní i proti střelám s plochou drahou letu, vůči nimž se „zastaralé“ sovětské systémy S-10M, které má údajně nahradit, ukázaly například v Sýrii jako vysoce efektivní.

RBS-70 i NG by v podmínkách ČR byly vhodné například pro aktivní zálohy, které by díky tomu mohly být použity k tomu, čemu by primárně měly sloužit - k ochraně kritických infrastruktur v případě krizí. Že by ale jejich nákup nějak přispěl ke zlepšení systému PVO českého státu, to můžou novináři (nebo „náhončí“ firmy SAAB) vykládat opravdu jen naprostým laikům. Případně politikům ve sněmovně.

Cena, kterou ČR a tudíž i my, její občané, vydáme ze svých peněženek, je "vyšroubovaná" lobbisty jisté se severskými zeměmi dlouhodobě svázané obchodní firmy pilným lobbováním ve sněmovně, u úředníků MO i generality AČR. Je to cena skutečně nemravná. S časem, až začnou vyplouvat „drobné detaily“ kontraktu, bude průšvih kolem něj postupně narůstat a bude plně srovnatelný s průšvihy kolem nákupu letounů CASA, Pandurů, neprůstřelných vest od CZUB, Dingo 2, ... Vlastně prakticky s každým větším armádním nákupem za posledních 20 let. A není divu.

Akviziční systém resortu obrany je v takovém stavu, že si jeho úředníci nedokáží sami ani zjistit "cenu obvyklou" a musí si ji nechat "spočítat" za 110.000,- Kč externím "zbožíznalcem". Ministru Metnarovi se klidně může stát, že na konto tohoto nákupu dopadne stejně jako Parkanová, zatímco jeho úředníci a generálové budou "z obliga" - oni si přece nechali udělat "nezávislý posudek".

Takže abych to shrnul. Nákupem 16 odpalovacích zařízení RBS-70NG získá Česká republika jen další zbytečný krám. Sice za hodně peněz do kapes "zainteresovaných", ale zato s nulovým přínosem pro obranyschopnost státu a dále zvyšující už tak neúnosné logistické náklady toho, čemu se dnes už jen ze zvyku říká "Armáda ČR". Armáda, jejíž slavné Pandury, "zničené" jedinou starou Fábií, dodnes stojí a čekají na náhradní díly, a jejíž "tankovou sílu" z téhož důvodu krásně popisuje vtip, v němž nabídne Stropnický do Litvy dva tanky, a když mu velící americký generál vyčte, že to je málo, vyděsí se: "To tam snad máme poslat všechny čtyři!?"

Nevím, jak si s tím resort a jeho vedení nakonec poradí. Ale stále je čas vycouvat. A na rozdíl od nákupu izraelských radarů pro ČR, jemuž se již zmíněná obchodní firma naopak snažila za každou cenu zabránit, i sakra dobrý důvod.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press