Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Starostové z Brd píší kongresu USA

17.5.2007

Vyšlo v Rokycanském deníku 14.5.2007
PODBRDSKO - Starostové 23 obcí z okolí Vojenského výcvikového prostoru Brdy se podepsali pod dopis, adresovaný americkému kongresu. O názoru na zamýšlenou výstavbu americké radarové základny na tomto území informovali také deníky Washington Post a New York Times.

Podle autora dopisu Václava Hudce, starosty Štítova na Rokycansku, je důležité, aby se američtí poslanci a senátoři i prostí občané dozvěděli o tom, že více než 70 procent obyvatel Česka radar odmítá.

Dopis, určený předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi a předsedovi výboru pro přidělování finančních prostředků Senátu USA Robertu C. Byrdovi, odeslal Hudec právě před měsícem. Obce v sousedství radaru totiž doufají, že kongres seškrtá finance nutné na výstavbu tohoto radiolokátoru. „Chceme vás informovat, že drtivá většina obyvatel našich obcí nesouhlasí s výstavbou tohoto radaru v bezprostřední blízkosti svého bydliště,“ uvádí Hudec s tím, že nejbližší obec Trokavec je vzdálena pouhé dva kilometry od dosud pro umístění základny známé lokality.

Odpor obyvatel dokumentují výsledky dosud uskutečněných místních referend a anket v některých obcích na Rokycansku. První plebiscit inicioval v polovině března Trokavec, kde se proti radaru vyslovilo 70 účastníků, jeden s jeho výstavbou souhlasil. V sousedních Vískách zaznělo na začátku května třicetkrát jednomyslné ne. Základnu odmítli také obyvatelé Strašic, Mirošova, Příkosic a Skořic, v nichž zastupitelé rozhodli o uskutečnění anket. Anketu, jejíž výsledky dosud nejsou známy, si vyžádali také obyvatelé Dobříva. Navíc v městečku Mirošov si po odmítnutí místního referenda zastupiteli (rada je složena z představitelů vládní ODS a zástupců nezávislých) jeho konání vyžádali zhruba 800 podpisy samotní občané.

Další plebiscity jsou naplánovány na 2. června ve Hvožďanech na Příbramsku, Zaječově na Berounsku a v Těních a Hůrkách na Rokycansku. O týden později pokračují v sedmi obcích na Příbramsku – v Rožmitále, Bezděkově, Vševilech, Věšíně, Sedlici, Vranovicích a Volenicích a ve Štítově na Rokycansku.
Přitom právě starosta poslední ze jmenovaných obcí byl zprvu proti pořádání místního referenda v obci. „Neuvažovali jsme o něm, ale obavy, že by radiolokátor měl v takto hustě zalidněné oblasti negativní dopad na zdraví obyvatelstva, rostou,“ říká Hudec.

V dubnovém dopise představitelům kongresu také sdělil, že česká vláda ignoruje mínění drtivé většiny obyvatel a zatím s výstavbou radaru souhlasí. „Žádáme vás tedy o předání informací kolegům a o to, abyste zajistili, že na výstavbu tohoto radiolokátoru v České republice nebudou kongresem přiděleny žádné finanční prostředky, případně bude výstavba tohoto radaru Ministerstvu obrany USA výslovně zakázána,“ sděluje Pelosiové a Byrdovi.

Obce, jejichž starostové podepsali dopis kongresu USA: Holoubkov, Těně, Zaječov, Olešná, Chaloupky, Malá Víska, Rožmitál, Nepomuk, Hvožďany, Sedlice, Volenice, Bezděkov, Trokavec, Skořice, Vševily, Koupě, Věšín, Vranovce, Cheznovice, Míšov, Vísky, Příkosice a Štítov

Květa Matějovcová

..............


Doslovný překlad dopisu pro předsedkyni Sněmovny reprezentantů a předsedu Výboru pro přidělování finančních prostředků Senátu USA. Pro každého je adresován zvlášť.

Vážena paní předsedkyně/pane předsedo,

Obracíme se na vás jako starostové obcí sousedících s vojenským újezdem Brdy ve věci výstavby radaru americké národní protiraketové obrany, jež vláda prezidenta Bushe plánuje umístit ve vojenském újezdu Brdy v České republice. Chceme vás informovat, že drtivá většina obyvatel našich obcí nesouhlasí s výstavbou tohoto radaru v bezprostřední blízkosti svého bydliště (nejbližší obec je pouze přibližně 2 kilometry od plánované lokality) a že většina obyvatel České republiky (podle průzkumů přes 70 %) nesouhlasí s jeho umístěním nikde v České republice. Výstavba tohoto radaru v takto hustě zalidněné oblasti by měla výrazně negativní dopad na zdraví obyvatelstva.

Současná česká vláda ignoruje mínění drtivé většiny obyvatel ČR a místního referenda, které již radar odmítlo, a s výstavbou radaru v této oblasti zatím souhlasí. Obyvatelstvu však odmítá poskytnout jakékoliv bližší informace o radaru a jeho dopadech. Žádáme vás tedy, vážená paní předsedkyně Sněmovny reprezentantů, abyste tyto informace předala svým kolegům ve Sněmovně a zajistila, že na výstavbu tohoto radiolokátoru v České republice nebudou Kongresem přiděleny žádné finanční prostředky, případně bude výstavba tohoto radaru Ministerstvu obrany USA výslovně zakázána.

Informujte nás prosím o postoji Sněmovny reprezentantů/Senátu v této záležitosti.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press