Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jsou lidé ve zpravodajství ČT24 nad zákony, chtějí být nadlidé.

13.5.2019 - Iniciativa NE základnám ČR

Ti co nehledají argumenty, nečtou a papouškují jen co jim sdělí redaktor, redaktorka ČT24 v řadě případů nechtěně adorují ,,nadlidem". Naše zkušenost z řady akcí je, že mladí lidé v diskusi nepřipustí, že pamětník, starší člověk má informace, které oni nikdy mít nemohou, nemohou řadu historických událostí z tohoto důvodu tak, či onak komentovat. Mohou, bohužel, podle pískáním při minutě ticha za padlé vojáky, projevit svojí neúctu, nelidskost a sdělit svému okolí budoucí vnímání společnosti.

Připomeňme si slova Zdeňka Zbořila:

Po republice se konala řada pietních aktů. Na několikadenní Slavnosti svobody do Plzně přijelo 70 tisíc lidí. A jak hodnotit letošní připomenutí konce války? „Já nejsem vhodný typ pro odpověď na tuto otázku. Jsem zaujatý pamětník příchodu Rudé armády do Prahy, kde se např. ještě 9. května 1945 v ulici Na Valech (několik desítek metrů od pozdějšího bytu pana Topolánka), odpoledne střílelo. Do nedávna tam byl pomníček lékaře, který zde byl v 15:00 hod. 9. května zastřelen esesákem z okna protějšího domu, když se snažil ošetřit raněného,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil.

„Viděl jsem vojáky Rudé armády ve Vysočanech a Libni a také americké vojáky ve Strakonicích a Horažďovicích. Mohl bych o tom psát někdy veselé, někdy smutné poznámky na okraj ‚velkých dějin osvobozování‘, ale nemá to cenu. Pamatuji nálety v Praze na Vinohradech a na nové Vysočany, ale komu o tom vyprávět, když si mnozí myslí, a je mezi nimi i dost historiků, že to vědí lépe než já. Vědí také, že ty americké bomby zabíjely jinak než ty ruské. A tak bych alespoň přál někomu z těch 70 tisíců v Plzni, aby nezapomněli na oběti amerického bombardování Škodovky v dubnu 1945, kterých bylo skoro stokrát víc než padlých amerických vojáků při bojích na území Protektorátu a jihozápadních Čech,“ dodal.

„Historie se, bohudík, neopakuje vždy a stejně“

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. V proslovu varoval před opakováním historie a hrůz, které rozpoutalo nacistické Německo. Tentokrát podle něj nemá hrozba podobu nacistické ideologie, ale náboženského, konkrétně islámského fundamentalismu. Válka skončila, ale nenávist podle českého prezidenta zůstala. „Nepodařilo se mi, bohužel, přesvědčit všechny, že (islámský) terorismus má stejnou váhu jako terorismus nacistický. Pokud se nám nepodaří zastavit tento terorismus v jeho počátcích, oběti budou stejné jako v případě nacistického Německa,“ upozornil Zeman.

„Historie se, bohudík, neopakuje vždy a stejně. Je ovšem pravda, že německý nacismus podporovaly válkychtivé materiální zájmy, stejně jako současný terorismus vykořisťuje materiální a lidské zdroje na celém světě. Jen se tomu neříká válka, protože by se v takových případech musela dodržovat určitá pravidla, která boj proti terorismu neuznává. V něm je všechno dovoleno, dokonce i tajit zdroje financování teroristických skupin a armád. Ideologie, ať již nacionálněsocialistická nebo nábožensky tzv. fundamentální je instrument masové mobilizace stejně jako milosrdné mimikry, pod kterými se skrývají tradiční kořistnické zájmy. Snad jen, díky technickému pokroku, je ještě brutálnější, než tomu bylo v minulosti,“ komentuje politolog.

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press