Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jiří Paroubek, 21.11.2023 veřejné slyšení ve Sněmovně, ,,Chceme žít a dožít své životy v míru, a ne ve strachu s povinností zabíjet

24.11.2023 - Iniciativa NE základnám ČR, z.s.

Dámy a pánové,

já se pokusím být velmi stručný. To mé vystoupení je improvizované. Chci se v zásadě zabývat tou peticí, která byla věnována té vojenské smlouvě se Spojenými státy a také té petici, která byla věnována úsilí za mír, což je myslím věc, o kterou bychom měli úsilovat mi všichni.

Je pravdou, že tyto vojenské smlouvy, které podepsala část států NATO, větší část států NATO, jsou řekl bych, standardně připravovány, skoro bych řekl prefabrikovány administrativou Ministerstva obrany Spojených států k univerzálnímu, tedy celosvětovému použití.

Pokud ale ze smouvy vyplývá právo exteritoriality pro americké občany, vojáky, i nevojáky, kteří zde budou podle této smlouvy působit, nelze to nazvat jinak, než jako smlouvu o omezené suverenitě naší země.

Nemám příliš rád analogie, ale pokud mi vadila Brežněvova doktrína o omezené suverenitě zemí bývalého východního bloku včetně Československa v 70. letech, tak mi dnes vadí omezení státní suverenity spojené s naším nejsilnějším současným spojencem v rámci NATO.


Chtěl bych také říct, že cítím to silné spojení této smlouvy s uzavřením jiné smlouvy. A sice o nákupu 24 stíhaček Spojených států, těch F -35, protože samozřejmě tyto stíhačky budou vyžadovat servis. Ten servis bude od Američanů, protože těžko vyškolit naše odborníky na tyto věci a bude to mít řadu dalších důsledků.A pochopitelně, že v té smlouvě vojenské nejsou ta letiště uvedena náhodu.

Takže pokud jde o ty F -35 ty vyžadují opravdu velmi náročné podmínky pro provoz ,včetně například toho, že ty plochy letištní musí být dlouhé. Takže se budou prodlužovat. Musí být čisté. Nesmí být na nich prach.

A tak dále, a tak dále, ale hlavně jakmile sem ty F-35 přijdou, tak sem přijde také americký perzonál a usadí se na těch letištích. Možná na jednom, na dvou, nebo na několika.Ono je to zásadě jedno.

Upřímně jedním z důvodu proč se Sověti zbavili v roce 1968 prezidenta Novotného, kterého samozřejmě vůbec neadoruji ,tím to co říkám bylo to, že jim nedovolil na našem území, tedy v podstatě na teritoriu českých zemí umístit jaderné zbraně.

Toho se to Brežněvovo vedení Sovětského svazu vehementně dožadovalo. K tomu došlo po Chruščově pádu v roce 1964, nicméně Novotný sliboval, sliboval, ale ani takovýto funkcionář, řekněme prohnilý funkcionář bývalé KSČ neudělal takový krok, aby sem pustil Sověty z jejich jadernými zbraněmi, případně s raketami.

To je jen taková určitá analogie historická, kterou bych rád připomenul a která nebyla nikde zmíněna. Bohužel česká pravice ,všechny ty strany pětikoalice tohleto neví pochopitelně. Skoro se nespletu, když řeknu, že celá sněmovna se zářnou výjimkou SPD, hlasovala pro tuto smlouvu, zcela nepochopitelně, tedy pro mě nepochopitelně i opoziční hnutí ANO. Proti jsou tedy dlouhodobě SPD a také mimoparlamentní strany, a to myslím, že je pozitivní. Když tady byla řeč o průzkumech veřejného mění, tak já jsem fanouškem průzkumu veřejného mění a také si všímám, že některé průzkumy veřejného mínění k některým otázkám prostě nejsou prováděny.

Tak jestliže v těch letech 2007 a 2008, když jsme bojovali, tehdy jsem stál v čele sociální demokracie jako nejsilnější opoziční strany proti umístění radarů, radarové základny Spojených států 60 km od Prahy v Brdech, tak zhruba 70% našich spolouobčanů bylo proti umístění téhleté základny.

Asi věděli proč, protože samozřejmě Rusové, které vždycky přeceňují ve svých dějinách, ve svých celých dějinách přeceňují to, co se kolem nich děje, tak by okamžitě namířili na de facto na Prahu a její okolí, nebo na okolí Prahy a tedy na Prahu své rakety z jadernými hlavicemi a to by pochopitelně zcela změnilo rovnováhu sil v Evropě a vedlo by to k závodům ve zbrojení, k těm závodům, ke kterým dokází dnes.

My jsme dali tehdy svým rozhodnutím, protože se našli i někteří lidé ve vládní koalici, v tehdejší vládní koalici, dvě poslankyně zelených možnost toho, kromě širokého mimo parlamentní hnutí, občanského hnutí, jsme dali možnost v tomu, aby lidé měli téměř 15 let klid, aby nebyli vystaveni eskalaci napětí ve střední Evropě.

Dámy a pánové, myslím, že jsem shrnul ty důvody, pro které jsem zde mluvil.Zejména jsem se chtěl vyjádřit k té vazalské smlouvě se Spojenými státy. To je podle mého názoru zcela redundantní, protože když máme, když jsme v NATO, tak k čemu potřebujeme smlouvu s našim největším spojencem.

To je jedna věc, druhá věc někdo říká, no dobře, Orbán ji taky má . Orbán je přeci pro mír. Souhlasím, Orbán je pro mír, je to pořádku. Myslím, že ta jeho politika zahraníční se mě líbí. Ale jiná věc je, že on nekupuje stíhačky F -35.

To znamená, že ta smouva, kterou on uzavřel se Spojenými státy, bude mrtvou literou. Na rozdíl od té smlouvy, kterou uzavřela pětikoalice. Děkuju za pozornost.

 

Záznam z  průběhu slyšení z 21.11.2023 si lze stáhnout ze stránek www. nezakladnam.cz, pod logem NE ZÁKLADNÁM, odkaz na

VEŘEJNÉ SLYŠENÍ K PETICÍM POSLANECKÁ SNĚMOVNA 21. LISTOPADU 2023,

záznamy jsou na konci seznamu .

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press