Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Dejte nám prostor!

23.5.2024 - Iniciativa NE základnám ČR

 

V Praze se uskuteční schůzka ministrů zahraničí NATO

Česko bude v květnu tohoto roku hostit neformální setkání ministrů zahraničí států NATO. Zasedání se uskuteční v Praze 30. až 31. května. Setkání ministrů je důležitým připomenutím letošního 25. výročí členství Česka v NATO a 75. výročí od založení Aliance.

Jsem vděčný Česku za uspořádání tohoto neformálního setkání v době, kdy se připravujeme na červencový summit ve Washingtonu. Letos uplyne 25 let od vstupu České republiky do NATO a 22 let od pražského summitu, na kterém jsme do Aliance pozvali dalších sedm zemí střední a východní Evropy. Praha e tedy skvělé místo k diskusi o tom, jak můžeme v tomto významném jubilejním roce NATO dále posilovat,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Konání setkání ministrů zahraničí států NATO je uznáním kreditu Česka jako spolehlivého a platného člena Aliance. V situaci, kdy v Evropě zuří válka a naše hodnoty a způsob života jsou v ohrožení, přispívá Česko konáním této velké akce k upevňování jednoty a soudržnosti Severoatlantické aliance, která zajišťuje bezpečnost západního světa, tedy i bezpečnost našich občanů,“ uvedl ministr Lipavský.

Ministeriáda NATO je vedle summitu NATO druhé nejdůležitější  bezpečnostně-politické zasedání Aliance mimo Brusel. Půjde o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Důležitým aspektem konání zasedání je i oficiální logo, které znázorňuje panorama Hradčan.

Do konání akce se bude konat také několik doprovodných setkání, například 11. národní konference "Naše bezpečnost není samozřejmost", výstava na Náměstí Republiky, diskuze "Naše stopy v NATO", konané na středních školách či ve Skautském institutu a další.

 

Probuďme naši zahraniční politiku

Společný článek ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka a 1. náměstka ministra Petra Druláka v deníku Právo z 10.1.2014.

 ------------------- Chceme dát prostor všem, kdo se chtějí podílet na nové zahraniční politice, jejichž potenciál dosud nebyl zdaleka využit: pracovníků ministerstva zahraničí, nezávislých odborníků, médií, nevládních organizací i celé širší veřejnosti. Zahraniční politika vychází z kontinuity, ale zároveň musí reagovat na hluboké změny v okolním světě. Potřebujeme je správně pochopit a umět si představit svět, který tu ještě nebyl. Musíme se sami změnit, chceme-li v tom světě obstát. "

V čím zájmu je po 10 letech  ,,naše" zahraniční politika?

V zámu občanů České republiky určitě NE!

Co a koho si musíme platit? 

Usínáme se strachem, co provedou ,,vyvolení" v zájmu jiných.

 

 

 

Bc. Jan LipavskýJan Lipavský v květnu 2023

Přivítal návrh tehdejšího německého ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU), aby se sudetoněmecký sjezd, který až do vypuknutí pandemie covidu-19 každoročně pořádalo Sudetoněmecké krajanské sdružení, v budoucnosti konal v Česku.

Označil za „ostudné“ výroky prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, že Kosovo je stát, v jehož čele stojí váleční zločinci. Nesouhlasí se Zemanovou snahou odvolat české uznání jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku.[

V září roku 2020 podpořil nasazení českých vojáků v Iráku a Afghánistánu.

V letech 2018–2021 prosazoval v Poslanecké sněmovně vyřazení ruských a čínských dodavatelů z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

V listopadu 2020 vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby odebral diplomatický pas prezidentovu poradci Martinu Nejedlému kvůli jeho cestě do Ruska a jednání se spolupracovníky prezidenta Putina.

Podporuje ředitele BIS Miroslava Koudelku.

Podporuje tzv. Zelenou dohodu pro Evropu (European Green Deal), kterou vnímá jako příležitost pro českou ekonomiku, protože o ukončení těžby hnědého uhlí a o přechodu od automobilů se spalovacími motory k elektromobilům bylo na úrovni Evropské unie již rozhodnuto a automobilový průmysl v Česku by měl být mezi prvními, který se přeorientuje na výrobu aut na elektrický pohon.

V tiskovém vyjádření z 18. prosince 2021, den po jmenování ministrem, Lipavský uvedl, že mezi jeho politickými prioritami bude zlepšení mezinárodního renomé ČR v oblasti lidských práv, spojeneckých závazků a mezinárodních partnerství.

Během summitu NATO ve Vilniusu, který se konal 11. a 12. července 2023, Lipavský podpořil vstup Ukrajiny do NATO a prohlásil, že „Motivy Vladimira Putina, proč šel do války proti Ukrajině, se opírají pravděpodobně o jeho zcela chybné vidění světa optikou sovětského impéria.

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press