Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Iniciativa Ne základnám vystoupila v Evropském parlamentu v Bruselu

14.6.2007
V bruselském sídle Evropského parlamentu se konalo 12. června slyšení na téma "Protiraketový obranný štít USA", které zorganizovala parlamentní skupina GUE/NGL (Sjednocená evropská levice/Severská zelená levice). Jak řekli ve svých úvodnich projevech předseda skupiny GUE/NGL Francis Wurtz a vedoucí české delegace v GUE/NGL Miloslav Ransdorf, účelem slyšení bylo upozornit Evropský parlament na význam problematiky protiraketové obrany a výstavby amerického obranného štítu v Evropě, a také přispět k intenzivnější debatě na toto téma v europarlamentu.

Účastníci vyslechli stanoviska šestičlenného panelu, v němž byli z České republiky starosta obce Trokavec Jan Neoral, politolog Prof. Oskar Krejčí a za iniciativu Ne základnám Rudolf Převrátil, a dále tři odborníci na problematiku militarizace, bezpečnosti a obrany Jürgen Wagner (Německo), Ian Davis (Velká Británie/USA) a Victoria Samson (USA). Na slyšení promluvil také vyslanec Ruska u NATO Alexander Bobrov. Slyšení moderoval Miloslav Ransdorf společně se svým kolegou europoslancem Jiřím Maštálkou (oba KSČM).

Rudolf Převrátil informoval přítomné o vývoji a činnosti iniciativy Ne základnám. Konstatoval, že odpor většiny obyvatel České republiky proti základně USA je trvalým jevem, Základna nebude považována za legitimní a tím ztrácí dál na legitimitě i česká vláda, která základnu v rozporu s názorem většiny občanů prosazuje. V ČR se mění politická situace. Poprvé od začátku devadesátých let u nás vzniká životaschopné občanské hnutí, které není jen krátkodobou záležitostí a má perspektivy dalšího růstu. Iniciativa Ne základnám je součástí tohoto opozičního proudu, byla jedním z jeho iniciátorů a nadále k němu může významně přispívat např. tím, že je schopna oslovovat mladé lidi, studenty a také občany, kteří mají jinak odpor vůči politice. Může také posloužit jako platforma pro výměnu informací a spolupráci různých složek tohoto občanského hnutí.

Z informací a studií, s nimiž vystoupili experti a další účastníci, mimo jiné vyplývá, že problematika protiraketové obrany je v neustálém pohybu. Slyšení nepochybně přispělo k jejímu lepšímu poznání. Na našich webových stránkách se k těmto otázkám ještě podrobněji vrátíme.

(rp)

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press