Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Mladí evropští sociální demokraté odmítli umístění prvků amerického protiraketového systému v Polsku a České republice

20.6.2007 - Mladí evropští sociální demokraté
Mladí evropští sociální demokraté, kteří se ve dnech 15. - 17. června 2007 v Praze a Příbrami sešli na jednání Mezinárodní unie sociálnědemokratické mládeže (IUSY), přijali rezoluci o transatlantických vztazích, ve které odmítli rozmístění prvků protiraketové obrany v České republice a Polsku. Rezoluci předloženou hostující organizací českých Mladých sociálních demokratů (MSD) jednomyslně podpořilo více jak čtyřicet zástupců reprezentujících přes dvacet mládežnických sociálnědemokratických organizací z celé Evropy.

"Je to jasný signál, že mladí lidé si nepřejí, aby se v Evropě opět rozmisťovaly rakety a jiné zbraně, jako tomu bylo před pádem Železné opony", řekl místopředseda IUSY Jan Hamáček, který je zároveň poslancem českého parlamentu.

Odmítnutí amerických plánů je v souladu s konzistentním pohledem mladých sociálních demokratů na budoucí vývoj vztahů mezi USA a Evropskou unií. Na svém jednání jednoznačně vyjádřili své přesvědčení, že americké bezpečnostní zájmy nesmí být upřednostněny před spoluprací na řešení závažnějších problémů, jakými jsou chudoba ve světě, globální oteplování nebo nelegální obchod se zbraněmi.

"Jsme přesvědčeni, že rakety nebo radary nejsou řešením. Skutečné problémy spočívají v jevech, jako je přetrvávající chudoba, zmenšující se přírodní bohatství, nedostatek pitné vody nebo nedostatek příležitostí studovat a seberealizovat se. Svoji bezpečnost zvýšíme spíš tím, že lidem nabídneme zajímavější alternativy k násilí nebo extremismu, než výrobou nových zbraní," shrnul závěry jednání Tomáš Petříček, místopředseda MSD pro zahraničí vztahy.

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press