Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Arogance moci: Spojené státy trvají na radaru v Česku, vláda ČR přikyvuje bez souhlasu parlamentu a přes odpor obyvatel

6.7.2007
Prohlášení občanské iniciativy Ne základnám ke schůzce prezidentů USA a Ruska George W. Bushe a Vladimíra Putina.

„Části plánovaného amerického protiraketového systému by měly být umístěny ve střední Evropě navzdory ruskému nesouhlasu.“ „…Česká republika a Polsko by měly být nedílnou součástí systému.“ Takto citují světové agentury amerického prezidenta George W. Bushe po jednání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Z hlediska občanů České republiky jsou na tomto stanovisku pozoruhodné dvě okolnosti. Prezident Bush si nedělá žádné starosti se stanoviskem ČR, považuje je za hotovou věc. Bez ohledu na nesouhlas většiny obyvatelstva a okolnost, že případná smlouva o základně by musela být přinejmenším nejdřív schválena a ratifikována českým parlamentem.

Zadruhé, česká vláda tomuto stanovisku nepřímo přikyvuje. „Radar americké protiraketové obrany by mohl stát u obce Míšov na Plzeňsku. Ministerstvo obrany vybralo právě toto místo pro finální měření, která rozhodnou o případném umístění radaru v Česku.“ Po zasedání bezpečnostní rady státu to dnes novinářům řekl mluvčí pro problematiku amerického radaru Tomáš Klvaňa. Dodal sice, že o konečném umístění radaru v Česku rozhodne český parlament. Je ale známo, jaké politické manévry probíhají už delší dobu s cílem, aby současný parlament zřízení vojenské základny USA v České republice schválil. Beztoho, že by se tato otázka zmiňovala v předvolební kampani a beztoho, že by ke zřízení základny měli čeští politikové jakýkoli mandát. Je také známo, že někteří přední čeští politici včetně ústavních činitelů o zřízení základny s USA minimálně od roku 2002 jednali a podle americké administrativy dokonce zřízení základny sami navrhli.

Vyjádření prezidenta Bushe a stanovisko české vlády přichází v okamžiku, kdy bývalý prezident USA Bill Clinton prohlašuje, že protiraketový štít je plýtváním a vytváří zbytečnou krizi.

Občanská iniciativa Ne základnám odmítá stanovisko prezidenta George W. Bushe a jednání české vlády jako projev mocenské arogance a jednání ve stylu „o nás bez nás“. Nadále trváme na požadavku celostátního referenda o zřízení základny. Vyzýváme k bdělosti vůči snahám české vlády a části legislativy prosadit zřízení základny proti vůli většiny obyvatel a v rozporu s jejich životními zájmy.

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press