Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jan Tamáš - demonstrace 17.2.2007 ve Vicenze, Itálie

3.3.2007
Drazí přátelé,

Děkuji vám za pozvání a za přijetí. Děkuji vám za možnost informovat o tom, co se děje v nepříliš dalekém východě Evropy. Děkuji vám i za to, že dokážete pochopit moji italštinu.

Dnes jsem tady jako zástupce iniciativy Ne základnám, která je aktivní v České republice proti postavení nové vojenské základny USA. Ačkoliv jsme starý Reaganův sen hvězdného štítu považovali za smutnou vzpomínku, projekt je naopak velice aktuální. V roce 2002 Spojené státy zkontaktovaly vlády Polska, Maďarska a České republiky, aby mohly postavit nové vojenské základny. Jednání s naší levicovou vládou byla tajná a jen v srpnu 2006, díky naší iniciativě, se stala veřejným tématem.

Dnes v hnutí, jenž vyšlo z podnětu Humanistické strany, Socialistické solidarity a Socialistického kruhu je aktivní skoro 50 organizací.

Náš protest byl velice silný s neustálými demonstracemi, konferencemi a podpůrnými akcemi. Obyvatelstvo stálo po našem boku, protože se hlavně cítilo vládou podvedeno a zrazeno. Zdálo se, že silný odpor přinutil Američany na několik měsíců zastavit jejich plány. Ale změnili strategii - rozdělili vojenskou základnu na dvě části: v České republice má být radar a v Polsku mají být rakety pro zničení přilétajících raket. Toto je jejich nynější úmysl. Dnes máme pravicovou vládu a samozřejmě politika lží a podvodů se stala daleko více agresivní.

Nejvíce skandovaný slogan na našich demonstracích je „už nikdy více o nás bez nás!“ A připadá mi to podobné, jako co se děje u vás. Politika Spojených států je v rukou úzkého kruhu nezodpovědných osob. Myslí si, že mohou rozhodovat o životech lidí aniž by je poslouchali. Myslí si, že mohou pošlapávat vůli lidí. Už nemají myšlenky či stanoviska, ale říkají jen to, o čem si myslí, že jim přinese více hlasů.

Je „sympatické“ pozorovat jak čeští Zelení, kteří vládnu spolu s pravicí, dělají slovní kotrmelce aby jasně neřekli vlastní stanovisko! A je také velice sympatické pozorovat jak sociální demokraté dennodenně mění názor. Ale zdá se mi, že něco podobného se děje i tady… Asi je to nějaká velice nakažlivá choroba…

Okruh nezodpovědných vůbec nezastupuje vůli lidu. Jsou jen sluhové velkých ekonomických zájmů, jsou jen loutky v rukou USA.

Drazí přátelé, i když naše zápasy se odehrávají v rozdílných zemích, i když mluvíme jinými jazyky, naše boje jsou stejné: boje za opravdovou demokracii. Lid, obyvatelé si musí vzít nazpět moc, která jim byla odebrána!

Zcela jistě v mezinárodní situaci, kdy začalo nové kolo zbrojení, kdy je Blízký východ politicky nestabilní a kdy USA a Francie prohlašují, že by mohly použít jako první jaderné zbraně proti terorismu, v takové situaci postavit základny ve východní Evropě je jako chrlit benzín do ohně. Ruský president Putin již prohlásil, že realizace tohoto projektu je válečný čin a že Rusové určitě vyrobí nové jaderné zbraně proti americkému štítu.

Otázka tedy zní: ponecháme-li stranou oficiální prohlášení, kam míří americká politika? Nemůžeme uvěřit, že vše je děláno proti jaderné bombičce Severní Koreje nebo Íránu nebo, jak tvrdí v Praze, pro ochranu Evropy! Jasně pozorujeme sklon ke kontrole zdrojů za každou cenu, závažný sklon k ničení. Evropy se nesmí podrobit politice, která směřuje k jaderné katastrofě.

Podívejte se jak Spojené státy zasahují a ovlivňují do politiky nejslabších členů Evropy, vlád východní Evropy, jen aby Evropu oslabily a rozdělily. Přesně tak postupovaly v minulosti při válce v bývalé Jugoslávii!

Drazí přátelé, náš boj je zakořeněný mezi lidmi, probíhá v městech, kde chtějí postavit vojenské základny. Potřebujeme ale širší vizi, která by dala rámec našemu boji a umožnila by nám být ve spojení a solidární s ostatními.

Jsem zde jako mluvčí Iniciativy Ne základnám a jako humanista chci dodat, že je nutné začít společnou aktivitu v celé Evropě.

Je naléhavé začít globální ozbrojení pod dohledem OSN.

Požadujeme, aby Spojené státy stáhly pět set jaderných hlavic, uložených v Evropě.

Nechceme již žádnou novou základnu USA v Evropě.

Nenechejme se rozdělit, zmást se, najděme to co nás spojuje a ne to co nás rozděluje, potřebujeme veškerou naši energii, protože boj bude velice tvrdý….

Přátelé, dnešní manifestace je jenom začátek velké vzpoury, velkého nenásilného hnutí, které se rozšíří do celé Evropy.

Grazie e Ahoj!

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press