Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

On-line s Ivanem Odilo Štampachem

"Proti základně, ne proti Americe!" říká Doc. ThDr. Ivan Odilo Štampach, religionista, teolog, filosof a vysokoškolský pedagog, jako publicista se zabývající též politikou. 
"Je-li ofenzívní vojenská síla i vystavenost území útoku protivníků jakžtakž vyrovnaná, existuje mocenská rovnováha. Má-li jedna strana výhodu, a tu by Spojeným státům plánovaný systém poskytl, je tato strana v pokušení zaútočit. A bohužel zkušenost prvního desetiletí našeho století s bushovskou Amerikou je smutná. Pod současnou administrativou se svobodomyslná země stává agresivní mocností s imperiálními ambicemi. To nelze podporovat. Můžeme být Spojeným státům vděčni za vše dobré, co v českých a evropských dějinách znamenaly, ale nejsme povinni je podporovat v jejich nebezpečných mocenských tendencích." Celý článek »
Ivan Odilo Štampach odpovídal na Vaše otázky v pondělí 27.8. od 13 hodin.


položených otázek: 27
Položené dotazy
OTÁZKA | Jan
Dobrý den,
rád bych se Vás zeptal, co soudíte o hnutí proti základnám, jaké jsou jeho šance a zda může znamenat více, než jen odmítnutí základny?
Děkuji
ODPOVĚD | 13:07
Je to pestré seskupení lidí odmítajících základnu z různých důvodů, od komunistů a anarchistů přes humanisty (kteří dali hnutí do pohybu) po některé zelené a značnou část sociálních demokratů. Nemusím se se všemi shodnout na všem. Myslím, že šance hnutí nejsou malé. Samo o sobě nedisponuje hlasy ve sněmovně a senátu. Ale dává o sobě neustále vědět a posiluje tu jasnou většinu obyvatelstva, která sice k hnutí nepatří, ale radarovou základnu odmítá. V tom jhsou průzkumy veřejného mínění jasné a jednoznačné. Hnutí odpůrcům radaru dodává argumenty, staví znovu a znovu tuto otázku před tvář veřejnosti. Média si toho všímají a připomínají lidem, že tu jsou odhodlaní odpůrci. Tato většina veřejnosti je i většinou voličstva a politické strany k tomu musí přihlížet. Není vyloučeno, že při hlasování o základně budou prpoti nejen sociální demokraté a komunisté, ale i někteří zelení. Myslím, že šance hnáutí jsou ve vlivu na veřejnost a přes ní na poslance a senátory.
OTÁZKA | No jo... Stampach
Myslite si, ze nemuzete chybet u zadne popkraviny?
ODPOVĚD | 13:08
Přiznám se, že mne velmi těší být v rozporu s lidmi, jako jste Vy, tj. s lidmi, kteří postrádají argumenty a zmůžou se jen na zlostné prskání.
OTÁZKA | Milan
O panu Štampachoví moc nevím , ale pokud je proti základnám tak mu fandím , jedině zabedněnec si může myslet že ne základnám je proti Americe , ale je proti radaru a Bušovi který poslední volby vyhral všelijak , ale Amerika se změní po dalších volbách a pak se ukáže jak bušovci prosazovalí mír
ODPOVĚD | 13:13
Neucházím se o žádné posty a proto naštěstí o mně nemusí vědět každý... :-) Děkuji Vám, že mi fandíte. Vyjadřuji se veřejně proti radarové základně. A chci ukázat, jak falešné je jednoduché, paušální obviňování, že odpůrci radaru jsou "antimaerikanisté". Já nemohu být antiamerikanista už proto, že vmých žilách koluje hrdá anglosaská krev. Mým biologickým otcem byl americký voják. který se podílel na osvobozování západních Čech v r. 1945. Jsem pro Ameriku a pro spojenectví Evropy a Ameriky. Jsem jen proti americkiým jetřábům, proti kterým je dnes už i většina Američanů. Jsem pro to, aby se Amerika bránila a aby se ji v tom pomáhalo. Jsem ale přesvědčen, že systém, který se má teď budovat, není obranný.
OTÁZKA | leho
Já nechápu v dnešní době inteligentní osoby, jejichž pohled na svět se shoduje s pohledem a rétorikou bývalých komunistů v dobách ČSSR a i těch dnešních. Islám v dnešní době se stává ideologií potenciálně ještě nebezpečnější než byl nacismus a komunismus. A byl to islám, kdo vyhlásil světu a USA válku, ne naopak. Ti, kdo se neúčastní dnešního boje proti islámu v Iráku a Afganistanu cizopasí na amerických obětech. Jak by vám asi bylo, kdyby Irán či jiný teroristický stát úspěšně zaútočil na jakékoliv západoevropské nebo americké město jadernou raketou? Uvědomujete si, že se takto stavíte na stranu islámistů, kteří nás chtějí zničit?
ODPOVĚD | 13:22
Neshoduji se s rétorikou bývalých ani současných komunistů. Pokládám současné české komunisty za součást politického spektra. Přál bych si, aby se jednoznačněji distancovali od totalitní minulosti. Islám nepopkládám za nebezpečí pro Západ. Nebezpečím jsou islámští extremisté. Stejně nebezpeční jsou ale i jiní extremisté. Ano, útok extremistů na americké cíle 11. září 2001 byl tragedií. Ale tragedií je např. i to, že Usama bin Ladin se vyskytoval na výplatních páskách CIA. A podotýkám, že tuto informaci nemám od bláznivých novinářů, ale od vysokého vládního činitele. Je těžké zjistit, kdo konflikt začal. Co když prvním krokem není 11. září 2001, ale třeba červenec 1995, kdy srbští "křesťané" pod patronací nizozemských jednotek OSN pobili tisíce neozbrojených muslimů v Srebrenici (Bosna-Herzegovina)? Je třeba se bránit a být připraven na obranu. Ale daleko důležitější je přetnout nekonečný koloběh násilí z obou stran.
OTÁZKA | Ladys
Dobrý den,
můj dotaz se týká jak vnímáte způsob prosazování Radaru naší vládou a zda-li se domníváte, stejně jako já, že se vláda tímto svým chováním dopouští naplnění skutkové podstaty trestného činu a)vlastizrady, b)veřejného ohrožení, c)zneužití pravomoci veřejného činitele.
Děkuji
ODPOVĚD | 13:24
Nelíbí se mi, že vláda prosazuje radarovou stanici u nás. Trestných činů (čistě podle znění zákonů) se u nás může dopustit jen jednotlivec, ne instituce. Vláda může za svá rozhodnutí nést politickou odpovědnost, to znamená nebýt příště zvolena. Ale předpokládám společně s Vámi, že tato rozhodnutí vlády nás ohrožují.
OTÁZKA | jakub
Myslíte si, že současné tendence ze strany amerických i českých politiků, kteří usilují o vybudování radaru a raketové základny ve střední Evropě ještě pořád souvisí s 11. zářím? Ví někdo o tom, že v jistí vědci - fyzici došli k závěru, že pád dvojčat nemohl být fyzikálně způsoben pouhým nárazem letadla - (http://www.911weknow.com).
ODPOVĚD | 13:30
Ano, některé informace o průběhu tragických událostí 11. září jsou nanejvýš podezřelé. Neudivilo by mne, kdyby se zjistilo, že útok zosnovali američtí jestřábi, nebo že o tom věděli a nezabránili tomu, aby nbylo možno využít útoku politicky. Zatím ale zůstaňme u faktu, že letadla, která skutečně narazila na budovy v New Yorku a Washingtonu, unesli a zneužili extremističtí islamisté. Myslím, že radarová základna, kterou chtějí budovat u nás s tím nesouvisí. Případným teroristickým útokům by totiž nemohla zabránit. Představme si šílený scénář, že se třeba nějakým teroristům podaří tajně do Prahy dopravitř nějakou nálož a nechají ji vybuchnout na frekventovaném místě v centru. Co by to mělo společného s radarem. Radar a přidružené rakety v Polsku mají jediný účel, vykrýt možný americký raketový útok, tj. zabránit v protiúderu. Věřím, že příští americká administrativa tento směr úvah opustí.
OTÁZKA | Jiří P.
Odpor k dnešní politice USA by určitě neměl být automaticky odporem k celé Americe, nebo obyvatelstvu, kteří jsou díky této politice také defakto obětí. Jednání politiků USA vede USA přímo i nepřímo do hospodářské izolace. Možná, že za pár let (přes hlásání globalizace) prakticky přestane fungovat mezikontinentální výměna hodnot, (záměrně nepíšu obchod - ten bude virtualizován velmi promyšleně, ale hodnoty to nebudou - viz trh s nemovitostmi, který ukázal svou prázdnotu). Existuje podle Vás ještě možnost, jak politické hry obejít a interagovat bez ní? Decentralizace? Občanská společnost? Mikroregiony? Je jisté, že mocní se právě toho obávají a budou tuto možnost jakkoliv komplikovat. "Ve jménu našeho dobra!"
ODPOVĚD | 13:35
Takzvanou globalizaci vidím jako okcidentalizaci (pozápadňování) celého světa a vlastně hlavně jako amerikanizaci. Těší mne výměna hodnot, netěší mne, když po pochopitelném technickém sjendocení a vybudování jendotného světového trhu dochází i k politickému a kulturnímu sjednocování na bázi jedné (vojensky a ekonomicky zatím nejsilnější) země. Jsem pro to, aby si Evropa zachovala politickou a kulturní nezávislost na USA a udržovala s nimi přátelské vztahy rovných s rovnými. Jsem pro to, aby si Latinská Amerika hledala své cesty nezávislé na USA a to už se děje. Nejsem spokojenmn, když vidím, jak se např. Indie (šestina obyvatelstva světa) pozápadňuje a zapomíná na svou velkou kulturní tradici. Jsem příznivec decentralizace, občanské společnosti. Jsem pro budování regionů nezávislých na momentálních hranicích. Tyto relgiony by relativizovaly státní hranice a státní suverenitu.
OTÁZKA | Jiří P.
Jste vysokoškolský pedagog, můžete vidět věci i z pohledu školy. Považuji kvalitní a komplexní vzdělání za klíč (ne nástroj) k řešení zásadních problémů. Jak v těchto otázkách vnímáte budoucí roli VŠ? Je model koncentrace know-how za virtuálními zdmi ústavů jediný možný? Soutěžení škol je v zahraničí spíše v zájmu růstu, v ČR je tendence usilovat o úspěch kvůli ekonomickému přežití. Ptám se proto: je "vzdělání" opravdu nevyhnutelně "pouze zpeněžitelné?" Nebo to je rekurzívní důsledek "tržní společnosti" ? Státní i soukromé školství sice na trhu koexistuje, ale spíš uměle. "Obchod" se vzděláním velmi finančně vázaný. Dostáváme se postupně do situace "Vzdělání je pro všechny co zaplatí - ZDARMA! Když zaplatíte, máte naprosto svobodnou volbu". Nejde mi ale o socialistický model. Ptám se, zda s tendencí budoucí devalvace hodnot nebude jednou nutné přehodnotit statut vzdělání jako kolektivní hodnoty, která je prakticky nezpeněžitelná a současně velmi hodnotná pro jednotlivce, i společnost. Co si o tom myslíte?
ODPOVĚD | 13:43
Jsem na základě přímého pozorování zděšen z toho, co se děje s českým vysokým školstvím v současnosti. Oceňoval jsem, když od začátku 90. let nastala akademická svoboda. Orgány samosprávy akademických obcí měly pár let velkou pravomoc. To už je pryč. Ještě trvá značná šíře názorů, které mohou na vysokých školách zaznívat. Mí kolegové a mí studenti jsou názorově velmi pestří a nevadí nám to. Jsme schopni spolupracovat. Ale děsí mne šílená byrokratizace vysokých škol. Dnes už pedagog přestává mít čas bádat, publikovat a učit pro množství administrativy. Jsem nespokojen, že se ze vzdělání stává zboží. Jsem si jist, že by stát mohl rozvoji vědy a školství poskytovat z daní občanů více peněz. Jsou země, které se pevně drží modelu evropského sociálního státu, nemají tedy nějak zvlášť výkonnou ekonomiku, a přece oceňují vzdělanost jako velmi podstatnou pro život státu. Třeba v takovém Švédsku nejen, že se neplatí školné na vysokých školách, ale každý student, který řádně a včas dostává zápočty a skládá zkoušky, dostává stipendium ve výžši průměrného platu. Provoz vysokých škol není samozřejmě zadarmo, chápu i to, že se tam nesmíí plýtvat prostředky, ale myslím, že vzdělání je nejen ekonomickou, ale hlavně kulturní hodnotou.
OTÁZKA | Jiří P.
ještě ke školám. Je přirozené, že pedagogové státních škol jsou placeni státem za svoji práci pro VŠ. Nicméně z různých důvodů (chápu že ekonomických, které sami nenastavili) vyvíjejí soukromou činnost, která s jejich praxí úzce souvisí. (Poradenství, různé think-tanky...) Díky zázemí školy a kontaktům se studenty a jinými lidmi mají tak dobré dispozice soukromně podnikat. Je to podle vás problém etický, přestože právně i ekonomicky korektní a vlastně i "demokraticky svobodný"? Je ekonomická nutnost nakonec účinným nástrojem na ohýbání etiky? Tato otázka by se dala rozšířit i obecně k tématu zbrojení a základen.
ODPOVĚD | 13:46
Pokiud si vysokoškolští pedagogové přivydělávají tak, že to neohrozí jejich vědeckou a pedagogickou práci, ať to klidně dělají. Myslím, že jim to poskytuje kontakt s praxí a že se neuzavřou do akademické věže ze slonoviny. Musíme pamatovat, že kromě hiumanitních oborů jsou i obory technické a tam kontakt s podniky a úřady je téměř nutností. Ale to už jsme myslím dost daleko od radaru. Můžeme o tom diskutovat mimo tento chat. Jsem k dospozici.
OTÁZKA | Jiří P.
Politici se rekrutují z mediálně viditelných lidí, herců, nebo mluvčích bohatých firem a po své kratičké, ale katastrofíální politické kariéře se stávají členy dozorčích rad bank, nebo nadnárodních korporací. Rozhodují o penězích státu, nebo tyto peníze státu kradou. Je vysledovatelné, jakým charakterem disponují takoví lidé. Je podle vás na místě revize "povolání politika" která by omezila privilegovanost a aroganci ve funkci a přitom neomezila svobodné chování jednotlivce? Je jasné, že takové omezení si sami politici neodhlasují. KDO TEDY, když zrovna tito mají být volenými zástupci občanů? Nejsme ve slepé uličce, do které nás někdo schválně zavedl?
ODPOVĚD | 13:51
Věřím, že politická alternativa je možná. Věřím, že existují a mohou existovat politici, kteří nejsou jen výkonnými orgány mocných politických subjektů. Když se rozhlédneme popolitické scéně současné Evropy, tak tam takové strany a takové politiky vidíme (např. skandinávští zelení, němečtí Linke ap.). Zatím nemají velkou podporu veřejnosti. Ale co když se veřejnost nabaží neoliberálního schématu a začne hledat alternativy? Ovšem je možné, že i noví politici se časem pokazí. Moc korumpuje. Myslím, že je třeba usilovat o trochu jiný typ politika, než je ten, který popisujete. Ale také si myslím, že není třeba všechno očelkávat od politiků. Mnohé si může občanská společnost obstarat bez nich prostřednictvím občanských sdružení a iniciativ.
OTÁZKA | Jiří P.
Je společnost v situaci, která ještě umožňuje svobodné chování? Mám pocit, že mi vláda arogantně vnucuje "demokraticky si diskutujte jak chcete, ale co se stane, tak rozhodmeme MY. Nezpochybňujte demokracii, sami jste si tento stav zvolili a MY už jsme si ho podle NÁS interpretovali".
ODPOVĚD | 13:54
Myslím, že to sotva může být jinak, že rozhodne většina občanů. Ta že rozhodne o složení vlády, která pak ovlivňuje náš život. Samozřejmě, že většina nemůže rozhodovat o všem a že musí být garantována i práva menšin. Vedle demokratického se musí uplatňovat i liberální princip. Menšina sice neprosadí nějaké pro všechny závazné rozhodnutí proti většině, ale ma mít aspoň právo prosazovat jiné řešení a hledat většinovou podporu. Myslím ale, že by poslanci měli být odpovědni voličům. Umím si představit odvolatelnost poslance nebo senátora, když nějaká dostatečně velká skupina jeho voličů vyvolá novou volbu.
OTÁZKA | Jiří P.
Je kromě referenda o základně i čas na změnu ústavy? Nebo by stačilo pouze její dodržování? Tedy ne "dvojí metr", který tak rádi používají drzí politici? Je ještě reálné, aby politik říkal nepříjemné věci o současnosti a budoucnosti této země a přesto byl úspěšný?
ODPOVĚD | 13:59
V termínech potřebných pro schálení různých změn prvích norem se, nejsa politikem, nevyznám. Ústravu bych raději neměnil. Zejména bych se bránil tendencím pravicových politiků změnit Listinu základních práv a svobod. Jsem samozřejmě pro referendum o radarové základně. Jde o omezení české suverenity nad částí území a jde o potenciálůní ohrožení obyvatelstva. Ať příznivci a odpůrce mají stejné příležitrosti lidem říkat své argumenty a ti ať pak v referendu rozhodnou. Poslanci nejsou o nic většími specialisty na tyto otázky. Je směšné, když někteří politici říkají že veřejnost není dostatečně informovaná a kvalifikovaná na to, aby rozhodla ao tak náročném tématu. Tito politici jsou zřejmě přesvědčeni, že veřejnost je dost kvalifikovaná a informovaná na to, aby právě je zvolila na významná místa, např. do parlamentu. Myslím, že voliči nejsou hloupí a když nedostanou příležitost v rerferendu, spočítajíjim to při nejbližších volbách.
OTÁZKA | Jiří P.
Stejný dotaz, jako p. Neoralovi: Jak PRAKTICKY by měl politik, zastupitel, veřejná osoba nést odpovědnost za své činy?

Vidím, že pro politiky je velmi efektivní v jejich drzosti "krátká paměť obyvatelstva". Přitom pamatovat si 4 roky staré sliby je jednoduchá záležitost. Stačí vyfotit volební billboardy.
ODPOVĚD | 14:04
Zdá se mi, že jsem právě na tuto otázku odpověděl, ale nevidím to. Proto už jen stručně. Jsem pro to, aby opozice a občanské iniciativy zveřejňovali sliby politiků a jejich skutečné činy, aby to dělali systematicky a profesionálně a tak lidem prodlužovali paměť. Tak by potom nesli politici politickou odpovědnost a nebyli by příště zvoleni.
OTÁZKA | Jiří P.
Jinak děkuji za možnost se zde ptát. Doufám že mé otázky nejsou moc od věci. Mám intenzívní pocit vakua ve svém okolí, proto vítám dotazy lidem jako jste Vy. Přál bych si, aby se lidé více ptali na věci, na které jim vláda neochotně odpovídá, nebo nám přímo lže. Díky, a vážím si když někdo veřejně vyjádří svůj názor, za kterým stojí.
ODPOVĚD | 14:04
Děkuji Vám za pochopení a ocenění.
OTÁZKA | Za ráj na zemi!
Vážený Doc. ThDr. Ivane Odilo Štampachu, religionisto, teologu, filosofe a vysokoškolský pedagogu, jsme na tom tak špatně, že hvězdy akademického establishmentu - prý elity národa, podporují novokomouše? Nepřeskočil jste nějakým nedopatřením základku? Kde je chyba?
ODPOVĚD | 14:07
Je zjevné, jak právě a téměř výlučně jen pravičáci místo argumentování nadávají. Na agresivně formulovanou otázku bych mohl odpověď stejně agresivně, protože se držím zásady na hrubou košily hrubá záplata, ale ovládnu se odpovím jen, že hloupě lžete, když tvrdíte, že podporuji "novokomouše".
OTÁZKA | rok
Pane Štampachu, zcela upřímně, kolik Vám bylo v roce 1989? Mě 18 a tak si jeste moc dobre pamatuji, co je totalitni rezim a kdyz se nejake totatlitni rezimy vyhrozuji znicenim demokracii (dneska USA a zitra to bude prohnily Zapad obecne) tak to mysli vazne! O islamu nemam iluze, je to spatne a agresivni nabozenstvi, co¨z jako religionista snad vite. A pomoci spojencum pri obrannem zarizeni, pro me jasna vec, jsem ze zapadnich Cech a v jak rikala moje babicka, tenkrat v roce 19¨45 nas osvobodili americti chlapci, tak jim to jednou da Buh budeme moc oplatit. A kdyz mluvime o te vdecnosti, tak v roce 1989 pak komunismus take diky tem US boys.
ODPOVĚD | 14:14
Mě bylo, vážený pane, v tom roce 43 let. Komunistický režim jsem poznal zblízka a na vlastní kůži. Mimo jiné jsem si odseděl v sedmdesátých letech čtyři roky za "podvracení republiky". Nevím o dnešním totalitním státě, který by hrozil, že zničí demokracii. Totalitním státem je zřejmě Severní Korea, ta na zničení demokracie asi nemá a věřím, že státy, které by mohla ohrozit se dokáží bránit. Ostře protestuji proti Vašemu tvrzení, že islám je agresivní náboženství. Tím se stavíte na stranu náboženské nesnášenlivosti. A právě nesnášenlivost vyvolává konflikty. V dějinách islámu najdeme mnoho násilí stejně jako v dějinách křesťanství a jiných náboženství. Kdo např. organizoval křížové výpravy, při kterých se hubili i cilní obyvatelstvo hlava nehlava? Je třeba udržovat dobré vztahy a vést dialog se silami v islámu, které jsou pro vuzájemnou toleranci a spolupráci. Takové síly tam jsou a já doufám, že převládají. I já jsem pro vzájemnou pomoc spojenců, pro americkou pomoc nám a naši pomoc USA. Ale nejsem pro podporu agresivní politiky současné americké administrativy, ve které převládají fundamnetalističtí a fanatičtí jestřábové. Shoduji se v tom s většinou Američanů.
OTÁZKA | Pavla
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, jak a jesti ještě vůbec se dá ta stavba zastavit. Podle mého názoru je vše rozhodnuto. ( psaní článků proti, podepisování petic, nějaké to shromáždění...) stejně nic neřeší. Naše vláda a amerika si pokračuje ve svém, neberou na nikoho a na nic ohledy. A prosím neodpovídejte tím stylem, že je vše ještě v jednání politiků.
ODPOVĚD | 14:15
Ještě se o tom bude hlasovat v parlamentu. Ta,m je šance. Při současném složení sněmovny a senátu si velké naděje nedělám, ale je třeba se o zastavení celého procesu snažit. Když se to nepadaří, je třeba přiznat porážku.
OTÁZKA | Odula
Mila Petro, doufejme, ze to tak bude. Ze se prosadi zdravy rozum proti pocetni prevze luzy.
ODPOVĚD | 14:17
Na vzájemnou korespondenci tazatelů doufám nemusím odpovídat, zvláště když nevím, kdo pro Odulu je "lůza" a kdo reprezentuje "zdravý rozum"... :-)
OTÁZKA | Ondřej
Dobrý den, jak se díváte na podporu politiky současné administrativy USA (např. útok na Irák, nyní radar) od Václava Havla? Osobně nám dojem, že je hercem vlastní absurní frašky, vždy jsem si ho velmi vážil, ale v poslední době mě připadá jako děsivá karikatura sebe samého.
ODPOVĚD | 14:18
V hodnocení stanovisek Václava Havla v minulosti a dnes se s Vámi naprosto shoduji.
OTÁZKA | Jara
Navážu na dotaz Ladyse. Dalo by se postavení radaru, který bude sloužit POUZE zájmu USA a při 2/3 zamítavém postoji našeho obyvatelstva přirovnat k okupaci spřátelených armád v 68, kteří byli také "pozváni" některými vrcholnými představiteli tehdejší doby bez souhlasu široké veřejnosti?
Pokud by od počátku stavby měl radar sloužil i Evropě - NATU, nemyslíte si, že by jeho výstavba byla obyvatelstvem přijata s větším pochopení?
ODPOVĚD | 14:20
Určitě člověka napadne něco podobného. Rozhoduje ovšem parlament a vláda. Možná bychom si měli trochu vstoupit do svědomí a ptát se koho jsme si zvolili do parlamentu. Proč se dvoutřetinový odpor obyvatelstva neprojevil volbou stran, které by rozhodovaly proti radaru. Mám na mysli zejména voliče, kteří nedvali na varovné signály a volili Bursíkovy Zelené. Já jim říkám Tyrkysoví... :-)
OTÁZKA | František
Nepřipomíná Vám naše doba rok 1938, kdy část našich spoluobčanů zatoužila po spojení s tím pravým a nejsilnějším, aby vládla světu.
Věříte, že se nám podaří uhájit naši hrdost a svobodu nebo zvítězí mocichtivost derebáků? Chtěl byste rozhodovat o tom jak mají žít lidé v Iráku?
ODPOVĚD | 14:23
Nevím, jak by se dalo pomoct obyvatelstvu v zemích s krutými tyranskými režimy, jako byl v Iráku. Metoda, kterou zvilili AMrečané se sváými spojenci je zjevně neúčinná. Přál bych si, aby poslanci a senátoři, když ne z morálních důvodů, tak aspoň v obavě o své znovuzvolení nehlasovlai proti přání většiny. Uvidíme, jak to dopadne. Musíme opakovat argumety a vyjadřovat zájem většiny.
OTÁZKA | Ladys
Dobrý den,
Nemohl jsem si odpustit ještě tuto otázku. Nepřipadají Vám lidé, kteří Vám kladou otázky v tomto fóru a kteří nemají jakousi podivnou náhodou jméno, jako např.: No jo...Stampach, či leho, či pan Za ráj na zemi, či Odula, či pan rok, že to jsou trošičku omezení lidé? Asi to tak trochu o sobě tuší, tak raději chtějí zůstat v anonymitě, to je ovšem můj názor. Na Váš se těším. Děkuji
ODPOVĚD | 14:24
Jsem zvyklý na to, že na takových fórech někteří anonymové vystupují agresivně. Všímám si stylu vystupování lidí různých politických přesvědčení a připadá mi, že ostře agresivní jsou hlavně pravičáci.
OTÁZKA | Odula
Ano, ano. Souhlasim s Vami pane Ladysi. Nechme to byt, at si stekaji. Hlavne, ze mi jsme neomezeni. Pane Ladysi musim Vam rici, ze s Vami primo souznim. Zda se, ze jsme nasli tu spravnou Tamiho humaco vlnu. Ach, jsme tak dobri!!!
ODPOVĚD | 14:25
Tohle jistě nebyla otázka na mne, Odulo, viďte? Přeji Vám vše dobré. :-)
OTÁZKA | Jarda
Chci Vám napsat, že snůška pacifisticko-ekologicko-starokomunisticko- rádobyhistorických blábolů na těchto a podobných www stránkách ohrožuje tuto zem a její obyvatele nebývalým způsobem.
Uvědomte si koho podporujete.
Důkazem je dnešní vystoupení starosty jisté podbrdské vísky pana Neorala. Poté, co se různé rádoby ekologické a zdravotní argumenty proti radaru ukázaly jako zcela nesmyslné, tento pán přiznal otevřeně, že už o těchto aspektech podbrdští starostové diskutovat nechtějí a že jim jde pouze o neexistenci radaru.
Ve své pomatenosti dokonce naznačuje, že snaha o umístění radaru vedla Rusko k dnešnímu harašení se zbraněmi (aktivizace strategických bombardérů, odstoupení od smlouvy o nešíření konvenčních zbraní…). Nevím, zda jde o najivitu, nebo jasný důkaz, že spolek podbrdských starostů a s nimi sympatizujících aktivistů (většinou komunistů a tzv. nezávislých s komunistickou minulostí) jen slouží páté koloně ruské mocenské politiky u nás - komunistům a záměrně dezinformuje lidi.
Zneužití ekologických aktivit pro tyto cíle je ostudné.
Mimochodem včiml jste si, že na těchto a podobných sdtránkách nelze diskutovat s názory uvedenými na těchto stránkách!?
ODPOVĚD | 14:29
V chatu, jako je tento se mohou vyslovovat názory pro radar i proti němu. To je přece zjevné. Nikdo Váš dlouhý příspěvek nesmazal. Naproti tomu v České televizi zapomínají, že jsou médiuem veřejné služby. Když jsem se nemohl zúčastniít diskuse v Otázkách Václava Moravce pro chřipku, slíbili mi, že mne pozvou, až se o tom bude diskutovat příště - a nestalo se. V ČTV jsou náztory proti základnám omezovány a názory pro základny preferovány. Pokud jde o starosty, znovu připomínám, co jsem tu už napsal: Lidé prtestují proti radarové základně z různých motivů a já s nimi nemusím souhlasit ve všem.
OTÁZKA | Milan po druhé
,. Nejsem starokomunista ani nic takového podobného co tady někdo píše a radar nechci z obou důvodu jak z dalšího kola zbrojení , tak ze zdravotních důvodu , i samí Američané přiznalí pokud by do ůzce zaměřeného paprsku vleťěl rogalista tak že by problém mohl mít a já jako vyznavač tohoto sportu ten paprsek nechci
ODPOVĚD | 14:31
Ke zdravotním aspektům nejsem schopen se vyjádřit a pozorně sleduji názory odborníků. Můj hlavní důvod k odporu je politický. Nepodporuji agresivitu současné americké administrativy. Jsem pro Ameriku svobodnou a demokraticou. Věřím, že současní funda,mentalisté odejdou brzy ze scény a že USA už nebudou mít tendenci rušit dosavadní těžce vybudovanou strategickou rovnováhu.
OTÁZKA | Ladys
A jaká že byla otázka na pana Štampacha Jardo?
ODPOVĚD | 14:31
No, nebyla pro mne, pokusil jsem se z ní vylouskonout jádro a napsat pár slov. :-)
OTÁZKA | Ladys
Dobrý den, ještě poslední doplňující otázku k mému prvotnímu dotazu, tedy k trestní odpovědnosti rozhodujících činitelů při možném silovém prosazení Radaru naší vládou za každou cenu a to proti vůli většiny obyvatelstva. Myslíte si, že je možný dvojí pohled na aplikaci výše zmíněných paragrafů a to jednak nyní v současnosti, případně v brzké, či vzdálenější budoucnosti?
ODPOVĚD | 14:33
Chápu Vaše rozhořčení a sdílím je, ale myslím, že politici nesou morální a politickou odpovědnost. A že trestem pro ně může být, a doufám, že bude, nezvolení. Trestněprávní cestou bych se obával řešit politické otázky.
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press