Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Íránská diplomacie: Radar dělá z Čechů obětní beránky

28.8.2007 - iDNES.cz

Americký radar nemá chránit Čechy před Íránem, jehož rakety ani nejsou schopny Evropu ohrozit. Pro MF DNES to uvedl vlivný náměstek íránského ministra zahraničí Saíd Džalílí. "Umístění radaru je jen dalším kolem zápasu USA s Ruskem, ve kterém jsou Češi zneužiti jako obětní beránci," míní.


Nejen čeští politici zdůvodňují plánovanou výstavbu radaru americké protiraketové obrany ve Střední Evropě hrozbou z Íránu? Co si o tom myslíte?

Írán nikdy nebyl pro nikoho hrozbou. Pokud se podíváte dvě stovky let zpět do historie mé země, nikdy nebyla agresorem.


Proč tedy Írán vyvíjí rakety, které jsou schopny zasáhnout Evropu?
O íránských raketách napsala média mnoho nepřesností. Chci jasně říci, že dolet našich střel je limitovaný. Tyto rakety nejsou ani teoreticky schopny ohrozit Evropu. Domnívám se proto, že Češi byli zneužiti jako obětní beránci v zápase dvou mocností.


Jakých mocností?
Spojených států a Ruska. Češi byli v tomto souboji zneužiti již během studené války, kterou vedly Sovětský svaz a USA. Nyní se historie opakuje.


Koho Írán považuje za nepřítele? Kvůli komu rakety vyvíjí?
Tuto zbraň vyvíjíme již od války s Irákem, jehož tehdejší vůdce Saddám Husajn napadl Írán krátce po islámské revoluci, tedy v roce 1980. Mimochodem, Irák tehdy okupoval osm let íránské území, aniž Rada bezpečnosti OSN přijala jedinou deklaraci proti tomuto bezpráví...


Měl jsem na mysli spíše nepřátele současné.
K tomu dojdu. Saddám nebyl v boji proti Íránu sám, podporovali jej nepřátelé mé země. Vývoj raket je logickou reakcí na útoky i hrozby, kterým jsme byli vystaveni.


(...)


Celý rozhovor na serveru iDNES.cz 

 

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press