Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Kampaň: Mluvme s politiky o radaru

21.9.2007
Nesouhlasíte s tím, aby stál v Brdech americký radar? Štve vás, že přestože více než 60% lidí v Česku má na to stejný názor, nikdo je nebere v potaz? Vadí vám, že nemáte vůbec žádnou možnost, jak to ovlivnit? Pak řekněte poslancům a senátorům, ať vám tu možnost dají!

Co můžu dělat? Jít si popovídat se svým poslancem.
Poslanci a senátoři jsou zástupci občanů a jako takoví mají povinnost věnovat jim jistou část svého času. Na těchto stránkách si vyhledejte poslance či senátory, kteří byli zvoleni za váš kraj resp. obvod. Informujte se, kdy bude politik přítomen ve své regionální kanceláři poblíž místa vašeho bydliště. V dohodnutou dobu se k němu dostavte a ptejte se ho na jeho názor na radarovou základnu a referendum o ní. Některé vhodné argumenty, které můžete použít, naleznete níže.

Nemám čas nebo z jiného důvodu nejsem schopen zajít si za poslancem osobně. Co pak? Psát dopisy.
Napište svým zástupcům v parlamentu dopis. Psát můžete poslancům ze svého regionu, či senátorovi za váš volební obvod, poslancům strany, pro níž jste hlasovali v posledních volbách, nebo těm politikům, jejichž názor považujete za nedostatečně veřejně deklarovaný.

Dopisy adresované poslancům zasílejte na adresu:

Parlament České republiky
Poslanecká sněmovna
Sněmovní 4
118 26 Praha 1 - Malá Strana

Senátorům pište na adresu:
Senát Parlamentu České republiky
Valdštejnské náměstí 4
118 01 Praha 1

Aby bylo zajištěno, že politik vezme váš dopis na vědomí, měl by splňovat několik základních pravidel: Dopis by měl být papírový, nikoli elektronický, ručně podepsaný a každého poslance či senátora by měl oslovovat jeho jménem. To vše proto, aby nevyvolával dojem, že je součástí nějaké hromadné „spamové“ akce. Ze stejného důvodu pište vždy vlastními slovy, nekopírujte cizí dopisy. Poslanci i senátoři jsou většinou poměrně časově vytížení lidé, délka dopisu by proto neměla o mnoho přesáhnout jednu stranu formátu A4. Vulgarity, urážky či osobní útoky jen odsoudí váš dopis k rychlé cestě do odpadkového koše. Na konci dopisu by měla být uvedena žádost o odpověď a vaše plná adresa.

Nemám čas ani na to, abych napsal dopis. Můžu dělat ještě něco jiného? Jistě spoustu věcí, ale…
Pokud si nyní říkáte, že obě předchozí možnosti jsou pro vás příliš pracné, že na ně nemáte čas nebo energii, pak se zamyslete nad následujícím. Jak můžete spílat politikům, že neberou ohledy na váš názor, když nejste ochotni věnovat trochu času tomu, abyste jim ho řekli?

Co požadovat, na co se ptát, jak argumentovat?

Chtějte vždy, aby vám poslanec či senátor odpověděl zcela jasně a nevyhýbavě na dvě otázky: Jaký je jeho osobní názor na přítomnost americké radarové základny na českém území a zda považuje za vhodné, aby se o této otázce rozhodovalo v referendu.
Požádejte ho, aby se zasadil o konání referenda v otázce radaru.
Argumentů, které můžete použít je mnoho. Zde je jen několik málo příkladů, kdyby vás vůbec nic nenapadalo (čemuž nevěříme): Jednání o základně mezi českou a americkou vládou probíhají již od roku 2000. Žádná ze současných parlamentních stran nepřednesla v roce 2006 otázku radaru jako předvolební téma a vůbec se k ní před volbami nevyjádřila. Lidé tak neměli možnost zahrnout svůj názor na radar do rozhodování, jakou stranu zvolit. Proto současní poslanci nemají mandát, aby o otázce radaru rozhodovali a mělo by být vyhlášeno referendum.
Navíc některé strany (např. Zelení) měly podporu referend přímo ve svém volebním programu. Podle průzkumů veřejného mínění je stabilně přibližně 60% lidí proti umístění základny v Česku, parlament se tak staví proti vůli lidu.
Mnoho dalších argumentů naleznete na těchto stránkách.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press