Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Strašice chystají plebiscit k radaru

25.9.2007 - Rokycanský deník

STRAŠICE - Šest hodin po skončení čtvrteční debaty starostů z okolí Brd s ministryní Vlastou Parkanovou a experty z jejího rezortu na téma případné radarové základny schválili strašičtí zastupitelé konání místního referenda. Plebiscit se uskuteční v sobotu 10. listopadu od 8 do 20 hodin.

Necelé dvě tisícovky osob, oprávněných ve Strašicích hlasovat, budou odpovídat na otázku, zda má obec Strašice při výkonu svésamostatné působnosti podniknout veškerá zákonná opatření k zamezení výstavby radarové stanice USA na území Vojenského výcvikového prostoru Brdy.

Občany, od nichž získal přípravný výbor vedený zmocněnkyní Marcelou Paulovou 845 platných podpisů pod petici požadující vypsání hlasování, ale jednání zastupitelů nezajímalo. Do projednávání tohoto bodu vytrvali totiž kromě dvou členů přípravného výboru, 14 zastupitelů a dvou úřednic pouzí dva. Po krátké debatě kvůli termínu plebiscitu, pro nějž přípravný výbor navrhl 20. říjen a rada obce kvůli přípravě až 17. listopad, zvedlo pro protinávrh zastupitelky Zdeňky Drahokoupilové (ČSSD) s kompromisním datem 10. listopadu ruku 13 zastupitelů, jen jeden se hlasování zdržel.

"Vítám věcné jednání bez osobních útoků a děkuji za nabídku zastupitele za KSČM na účast jejích členů v komisích zdarma," uvedla zmocněnkyně. V mezidobí do konání místního referenda se podle ní přípravný výbor spolu s nevládními neziskovými organizacemi soustředí na uspořádání besedy k radaru v obci a na informační kampaň.

"Přípravný výbor má také ze zákona povinnost spolupracovat s obcí při organizaci plebiscitu," dodala Paulová. Náklady na ně odhaduje starosta Jiří Hahner (ODS) na 80 tisíc korun. Paulová je na základě zkušeností s referendem s počtem obyvatel srovnatelným blízkým Mirošovem tipuje na 10 tisíc. Narozdíl od Mirošova, kde se hlasování uskutečnilo v červnu, ale není žádný z tříčlenného přípravného výboru součástí žádné politické strany.

Zdroj: Rokycanský deník 15.9.2007


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press