Vesmír: nová americká válečná zóna
Tato nová politika dále varuje, že USA podniknou kroky nutné k ochraně svých vesmírných kapacit a „odepřou, v případě nutnosti, protivníkům použití vesmírných kapacit nepřátelských“ k těmto (americkým) zájmům. … „Svoboda jednání ve vesmíru je pro Spojené státy stejně důležitá jako (jejich) vzdušná a námořní síla.“
V jistých ohledech představuje tento postoj vesmírnou obdobu „Bushovy doktríny“ národní bezpečnostní politiky prvně nastíněné v Bushově projevu v akademii West Point v červnu 2002. Během této události Bush řekl, že nová americká politika bude klást větší důraz na vojenskou preempci a unilaterální akce.
Někteří odborníci se domnívají, že vesmírná direktiva, diskrétně publikovaná a sotva zaznamenaná mimo expertní kruhy, staví USA na nový a nebezpečný kurs tím, že přenáší „Bushovu politickou doktrínu“ do nové arény. „Myslím, že říci, že nebudeme mít žádná omezení v našem jednání je dosti nebezpečné,“ řekla Theresa Hitchens, vedoucí washingtonského Centre for Defence Information. „Prohlašujeme, že nikdo nemůže zakázat naše práva, ale také odpíráme práva ostatním.“ „Jeden by myslel, že jsme se poučili o nebezpečí vojenské preemptivní akce a unilateralismu v Iráku a my zatím opakujeme stejný postup vůči vesmíru.“
Bushův přístup k vesmíru byl vždy ambicióznější než u jeho předchůdce. V roce 2004 nastínil vizi znovuzahájení vysílání astronautů na Měsíc a dokonce na Mars. Ve stejném roce vydaly americké vzdušné síly vysoce kontroverzní plán zřízení zbraní ve vesmíru uprostřed spekulací, že jsou vyvíjeny moderní lasery, kosmické lodě a vesmírné zbraně. Bylo odhaleno, že Pentagon sháněl v Kongresu stovky miliónů dolarů na testování a vývoj vesmírných zbraní.
V posledních letech volaly některé státy po rozhovorech o zákazu rozmisťování zbraní ve vesmíru. Nyní je rozmisťování jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení zakázáno „Kosmickou smlouvou“ (Outer Space Treaty) OSN z roku 1967. Když byly návrhy zakázat militarizaci kosmu předneseny v OSN, Spojené státy se jako obvykle zdržely hlasování. Minulého října ale hlasovaly USA proti rezoluci OSN požadující zákaz zbraní ve vesmíru.
(…) Wade Boese z Arms Control Association .. řekl, že „USA mají nejvíc co ztratit, pokud dojde k dlouhodobému závodu ve zbrojení v meziplanetárním prostoru. Pokud USA umístí zbraně ve vesmíru, ostatní státy na to zareagují.“
(…) Vesmírné zbraně mohou zahrnovat lasery schopné zrušit nepřátelské satelity a „zabijácké“ satelity schopné zdemolovat jiné. Nová Bushova politika se dožaduje vesmírných kapacit na podporu systému varování před balistickými raketami a „mnohovrstevnaté a sjednocené protiraketové obrany“, což může položit základy k militarizaci kosmu."
« zpět