Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Dobrý den, radare... a pozor na slony!

30.9.2007 - Václav Hořejší, blog.aktualne.centrum.cz

Možná mi chybí nějaké klíčové informace, ale podle toho, co jsem schopen vyhodnotit ze sdělovacích prostředků, mi připadá tvrzení, že se Írán chystá napadnout Evropu a USA svými jadernými zbraněmi snad až jako nějaký žert nebo úmyslný test toho, co všechno je obyvatelstvo schopno spolknout.

Opravdu mám věřit, že se Írán k něčemu takovému chystá?? Proč by to proboha dělal? Jednak k tomu nemá a zřejmě dlouho nebude mít technické prostředky, a hlavně - vždyť by přece okamžitě potom byl totálně zničen odvetným úderem! NATO je přece tisíckrát vojensky silnější! Informace o této hrozbě nám přinášejí titíž, kteří nás před nedávnem přesvědčovali o bezprostřední hrozbě iráckých zbraní hromadného ničení, a dokonce téměř stejnými slovy.

Jediným státem, který na Středním východě již dávno disponuje jadernými zbraněmi a výkonnými raketami, je Izrael (a je to tak v pořádku, protože alespoň zatím je to stát, u kterého nehrozí, že by je použil v jakémkoli jiném případě, než ve chvíli vlastního smrtelného ohrožení).

O skutečných důvodech snahy vybudovat radar a obranné raketové základny se můžeme jen dohadovat; jako nejnevinnější mi připadá ten, na který upozornil ve svém slavném projevu z roku 1960 americký prezident D.Eisenhower:
„... we must guard against the acquisition of unwarranted influence, whether sought or unsought, by the military-industrial complex. The potential for the disastrous rise of misplaced power exists and will persist“.

Horší možnost je, že se připravuje půda pro útok na Írán podle „osvědčeného“ iráckého scénáře... A ještě horší možnosti raději ani nechci vyslovit...


Celý článek zde »


Václav Hořejší je profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě University Karlovy a v současnosti ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky.« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press