Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Vláda vyrábí podvrhy k diskreditaci odpůrců základen a ČT je vysílá

6.10.2007
Tisková zpráva k "letecké mapě“.

Iniciativa Ne základnám je pobouřena reportáží České televize v Událostech 5.10.07, ve které se tvrdilo, že odpůrci radaru šíří falešné argumenty o plánované radarové základně. Iniciativa Ne základnám důrazně varuje před snahou vlády, či s její politikou sympatizujících subjektů, odpoutávat pozornost „falešnými argumenty odpůrců“. Vláda tím ukazuje jen svou argumentační slabost a charakterovou zbabělost. Argumenty Iniciativy jsou totiž vždy stavěny na ověřených a ověřitelných faktech.

Musíme konstatovat, že autorka reportáže, Martina Kvašová, porušila hned dvě zásady profesionální novinářky. První byl etický kodex novináře Syndikátu novinářů, který v bodě 1 mimo jiné říká, že občan „má právo na objektivní obraz skutečnosti,“ a v podbodě “f“ stanoví: „nepřipustit, aby domněnka byla vydávána za ověřený fakt a zprávy byly deformovány zamlčením důležitých dat.“ Přesně to se ale stalo. V reportáži se mluvilo o falešných argumentech odpůrců radaru, ale žádný odpůrce radaru se k tomuto tvrzení neměl možnost vyjádřit. Byla tedy odvysílána domněnka, že ona “letecká mapa“ je dílem odpůrců radaru. Martina Kvašová tím také porušila zákon 483/1991 Sb. (Zákon o České televizi), paragraf 2, který stanoví, že: „Jejím /České televize/ posláním je poskytovat objektivní, ověřené, všestranné a vyvážené informace pro svobodné vytváření názorů…“. Toto ustanovení bylo porušeno.

Odpovědnost však nenese jen reportérka, ale také editor vydání Událostí 5.10.07, pan Martin Řezníček. I pro něj platí výše uváděná kritika. 

 

Tiskoví mluvčí:  
Jan Májíček, tel. 604 357 215, email: maja_konf@yahoo.co.uk
Ing. Jan Tamáš PhD., tel. 776 785 839, email: jan.tamas@humanisti.cz   

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press