Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

USA přiznaly protiruské zaměření protiraketové obrany

12.10.2007 - Lukáš Kantor, Britské listy

Tak zní titulek článku zveřejněného na ruských internetových stránkách rambler.ru (z 8.8.07). Ten samý text vyšel stejného dne pod jiným názvem i zde. Článek referuje o předvolebních kláních kandidátů na amerického prezidenta – Clintonové, Giulianiho, Freda Thompsona. Právě posledně jmenovaný prohlásil na adresu protiraketového systému něco, co si tady v Praze zakazují mnozí i jen pomyslet.

V inkriminované pasáži jsem provedl zvýraznění a celé to pak přeložil takto:

„Hrozný obraz načrtl .. rival Giulianiho – Fred Thompson: „Vidíme, jak bude Číně a Rusku narůstat vojenská moc… Vidíme už, jak obě strany vedou nebezpečnou, agresivní mezinárodní energetickou politiku. I v této době si dovolují naši spojenci a NATO krátit vojenské rozpočty, které jim nestačí dokonce ani aby uchránili sami sebe.“ (…) poprvé na oficiální úrovni v USA se přiznává protiruská zaměřenost nyní budované protiraketové obrany. „Efektivní systém protiraketové obrany má kritický význam, aby chránil Ameriku před (darebáckými?) režimy podobnými Severní Koreji… před zločineckými zeměmi jako (je) například Írán… a aby zajistil před potenciálními hrozbami ze strany možných strategických soupeřů – Ruska a Číny.“

Thompsonova úvaha příznačně začíná i končí výroky o Rusku a Číně. Někde uprostřed se sice mihne Severní Korea a Írán, avšak kde by byly tyto státy bez záštity – Číny a Ruska!?… Írán může být maximálně regionální mocností (to mu USA nechce dovolit), postavení jediné světové supervelmoci USA vážně neohrožuje. Skutečnými strategickými rivaly Spojených států (rivaly vojenskými stejně jako ekonomickými a geopolitickými) zůstávají Rusko a Čína. Rusko – jako jediná země – má i nadále kapacity zničit USA či je alespoň vojensky odstrašit. Tak stále působí jako hlavní brzda americké (libo)vůle.

Nepřekvapí proto, že právě Rusko a Čína nejvíce protestují proti budovanému americkému protiraketovému deštníku. Vždyť i kandidát na amerického prezidenta dává za pravdu těm, kteří varují, že americký protiraketový systém – jakkoli (zatím) „omezený“ a nespolehlivý – narušuje globální strategickou jadernou rovnováhu. Ti inteligentnější a upřímnější z českých zastánců amerického radaru se to ani nepokouší zastírat. Jistý Dan Macek, podepsaný jako „analytik“ a podle všeho student či absolvent pražské New York University říká jednoznačně (stav k 10.10.07):

„Základna USA na území ČR upevní transatlantické vazby a posílí strategickou převahu Západu.“

Posílí na úkor koho!? Zahrnuje pan Dan Macek Rusko do „Západu“?!? A zahrnuje ho tam George W. Bush, resp. skutečná centra moci v USA!? A můžeme se potom divit tomu nenadálému zájmu Číny o situaci v zapadlých Brdech??…

Je zrovna tak výmluvné, když radar v ČR podpoří Paul Wolfowitz. Tento architekt vylhané války v Iráku a zkrachovalý šéf Světové banky pochází z lůna notoricky známého think-tanku Projekt pro nové americké století, PNAC. Uvedený institut a kruhy kolem něj soustředěné usilují o to, aby i to nové století bylo stoletím americkým. Součástí těchto plánů je i záměr vybudovat globální protiraketový štít – k udržení, resp. posílení světové hegemonie USA.


Zdroj: Britské listy 11.10.2007 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press