Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Americký exprezident James Carter: Cheney je pro USA katastrofou

17.10.2007 - Haló noviny
Americký viceprezident Richard Cheney je katastrofou pro svou zemi a má přehnaný vliv na americkou zahraniční politiku.

V televizním rozhovoru to řekl americký exprezident James Carter, jenž také kritizoval vládu za to, že mučí lidi podezřelé z terorismu. Demokrat Carter je nositelem Nobelovy ceny za mír z roku 2002. Je častým kritikem nynější republikánské administrativy a od počátku byl odpůrcem Bushovy irácké války. Ve světě je také velmi uznávaným vyjednavačem. Jeho prestiž od dob, kdy stál v čele Spojených států amerických, výrazně stoupla.

Cheney se mýlil v mnoha věcech včetně nedávné interní debaty o Sýrii, v níž v Bílém domě prosazoval tvrdý postup, řekl Carter v interview s televizí BBC. Je to militantní politik, který se sám vyhnul jakékoli vojenské službě a v posledních deseti letech... prosazuje názor, podle něhož mají Spojené státy právo uplatňovat vojensky svou moc v jiných částech světa, prohlásil Carter.

Víte, pro naši zemi je katastrofou. Myslím, že přehnaně prosazoval své názory u prezidenta George Bushe a dost často se mu to podařilo, uvedl exprezident.

V dalším rozhovoru řekl Carter televizi CNN, že jeho země mučením vězňů porušuje mezinárodní právo. Nemyslím si to. Vím to, odpověděl na otázku, zda USA mučí lidi podezřelé z terorismu. Naše země poprvé opustila základní princip lidských práv, řekl Carter CNN. Říkáme, že ženevské konvence se nevztahují na lidi v Abú Ghrajbu a na Guantánamu, a říkáme, že můžeme mučit vězně a že je nemusíme obžalovat ze zločinů, z nichž jsou obviňováni.

List The New York Times, připomíná ČTK, minulý týden napsal, že ministerstvo spravedlnosti před dvěma lety připravilo tajná memoranda umožňující ostré techniky výslechu včetně úderů do hlavy, vystavování nízkým teplotám a vyvolávání dojmu u vězňů, že se topí. Bílý dům sice potvrdil existenci memorand, ale zveřejnit je odmítl. Bush v pátek v reakci na zprávu deníku opět lživě prohlásil, že tato vláda lidi nemučí.

To není přesný výrok, pokud použijete mezinárodní definice mučení, jak byly respektovány za posledních 60 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Ale můžete si vytvořit vlastní definici lidských práv a říci, že je neporušujete. A můžete si vytvořit vlastní definici mučení a říci, že ji neporušujete, odhalil podstatu Carter. Bílý dům si ovšem stále stojí na svém. V reakci na Carterovy výroky zopakoval, že vláda nikoho nemučí. Je smutné, že bývalý prezident tak mluví, řekl CNN vysoký představitel Bílého domu. Jenže smutnější je, že vysoký představitel Bílého domu vůbec něco takového pronese. Carter v květnu označil Bushovu administrativu v oblasti mezinárodních vztahů za nejhorší v historii.

 

Zdroj: Haló noviny, 12. října 2007


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press