Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Ring volný – Jan Schwippel

18.10.2007 - Rudolf Převrátil, Iniciativa Ne základnám
Pan poslanec Schwippel (ODS) se ve středečním Právu otřel nevybíravě o občanskou iniciativu „Ne základnám“ – za čí peníze prý organizujeme kampaň proti radaru, prý jsme šířili poplašné zprávy. Pan poslanec je profesionální politik, za svou činnost dostává plat, má k dispozici profesionální zázemí. Pomáhá v kampani za prosazení radaru, která je také financována ze státního rozpočtu. Z peněz daňových poplatníků, mezi nimiž odpůrci radaru pořád silně převažují.

Je patrně za hranicí jeho chápavosti, že by se proti radaru mohli angažovat občané zdarma, ve svém volném čase, a že by na nutné výdaje přispívali z vlastní kapsy. My to tak děláme, s pomocí dobrovolných příspěvků a věcné spolupráce našich příznivců. Stačí se podívat na naše webové stránky www.nezakladnam.cz, kde je veden transparentní účet iniciativy.

Naše výdaje jsou mimochodem zcela nesrovnatelné s náklady na vládní kampaň za radar. Nenajímáme si reklamní agentury. Děláme věci na koleně a děláme je velmi levně. Byl jsem na setkání v Hudlicích, o němž píše pan Schwippel. Místní obyvatelé ho se senátorem Oberpfalzerem doslova vypískali a my jsme je k tomu nijak nemuseli podněcovat. Sklidil jen to, co politický establishment sám zasil, když se pokoušel prosazoval základnu podloudně za zády veřejnosti a ono se to provalilo.

Nejsme primitivní antiamerikanisté ani naivní pacifisté. Mezi aktivisty a příznivci hnutí je dost lidí, kteří dlouhá léta studují mezinárodní vztahy, publikují o nich, mají čilé styky se zahraničními odborníky, překládají americkou literaturu. Myslím, že průměrný aktivista iniciativy je o těchto věcech informován lépe, než průměrný člen parlamentu.

Víme dobře, že jsme součástí euroamerické civilizace. Nechceme ale, aby se naše civilizace v soupeření o světové energetické a jiné zdroje pokoušela vnucovat zbytku světa své podmínky agresivními válkami, jako je nesmyslná válka USA v Iráku. Kdyby tato politika prosazovaná současnou administrativou USA měla pokračovat dál, naše země by na ni tvrdě doplatila. A radar je právě krokem tímto špatným směrem. Z tohoto důvodu se proti radaru angažujeme.

A také proto, že postup establishmentu ve věci základny byl volebním podvodem a pošlapáním demokracie. Také z tohoto důvodu se pod petici za referendum podepsalo už přes 70 000 občanů.

Pan Schwippel by měl nejdřív v duchu počítat do tří, než plivne po někom, kdo se mu politicky nelíbí. Měl by si vzít příklad z čestného předsedy vlastní strany, prezidenta republiky Václava Klause. Ten, když nic jiného, legitimitu odporu proti radaru respektuje.

Rudolf Převrátil
aktivista hnutí "Ne základnám"
zmocněnec petice za referendum o základně

psáno pro deník Právo 

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press