Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Brdy hostily mezinárodní setkání proti jadernému zbrojení a novým vojenským základnám

22.10.2007

V sobotu proběhlo v Březnici na okraji vojenského prostoru Brdy mezinárodní Setkání proti jadernému zbrojení a novým vojenským základnám, kterého se zúčastnila více jak stovka delegátů ze 16 zemí a přes dvě stě lidí z České republiky. Mezi zahraničními delegáty byli například Kate Hudson z mezinárodní organizace Campaign for Nuclear Disarmament (Kampaň za jaderné odzbrojení, Velká Británie), Giorgio Schultze z kampaně Europe for Peace (Evropa pro mír, Itálie) či Bruce Gagnon z Global Network against arms and nuclear power in space (Globální sít proti zbraním a jaderné síle ve vesmíru, USA).

Konferenci svoji přítomností dále podpořilo přes osmdesát starostů českých obcí, mezi nimi například starosta Trokavce Jan Neoral, starosta Příbrami Josef Řihák a starosta Jinců Josef Hála, dále delegace poslanců a senátorů ČSSD a delegace Humanistických stran z více než desítky evropských zemí. Zvláštní pozdrav konferenci zaslali také prezident Bolívie Evo Moráles, starosta Hirošimy Tadatoshi Akiba a starosta Londýna Ken Livingstone.

"Jak je vidět z účasti dnešního setkání, téma nových vojenských základen a jaderných zbraní v Evropě je velmi aktuální a vážně je jím znepokojena řada lidí po celém světě včetně vrcholných politiků," uvedl mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš. "Pro nás je to jasným signálem, že naše snaha zabránit umístění nové vojenské základny USA v ČR jde správným směrem a že v této snaze nejsme sami."

Konferenci uspořádali společně iniciativa Ne základnám, Liga starostů proti radaru a kampaň Evropa pro mír. Na přípravě konference společně pracovali více než čtvrt roku. "Dnešní setkání nám pomohlo posílit spolupráci se zahraničními organizacemi, které tak jako my usilují o stažení vojenských základen USA z Evropy nebo bojují proti jejich novému rozmístění," říká Jan Májíček, mluvčí Ne základnám. "Otázka základny USA u nás je celoevropskou záležitostí, takže i v opozici proti této základně spolupracujeme lidé z celé Evropy."

Tiskoví mluvčí iniciativy Ne základnám:
Ing. Jan Tamáš, Ph.D., tel. 776 785 839, email: jan.tamas@humanisti.cz
Jan Májíček, tel. 604 357 215, email: maja_konf@yahoo.co.uk
Ivona Novomestská. tel. 777 232 883 email: Ivona.N@email.cz

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press