Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Vládní strany ukázaly, jak to myslí s demokracií, když nepodpořily zákon o obecném referendu

29.10.2007

Praha, 29.10.2007

Vládní strany při pátečním hlasování o obecném referendu vyslaly jasný signál, že nemají zájem o větší podíl občanů na rozhodování prostřednictvím všelidových hlasování. Jejich představitelé tak dali najevo, že nemají zájem o větší zapojení občanů do politiky, a nelze se tedy divit, že zájem o politiku a zejména o volby pak klesá.

„Účast ve volbách je stále nižší a politici si často lámou hlavu s tím, co je její příčinou. Pak když ale mají možnost přijmout zákon, který by zájem občanů o politiku zvýšil, udělají opak,“ uvedl Jan Tamáš, mluvčí iniciativy Ne základnám, která jako jeden z hlavních požadavků prosazuje uspořádání celostátního referenda o umístění vojenské základny USA v ČR. „Alarmující je pak zejména chování poslanců Strany zelených, kteří v okamžik hlasování odešli ze sálu, přestože v minulosti často tvrdili, že nepodpořili návrh zákona o referendu o radaru proto, že chtějí prosadit obecné referendum. Když ale nyní měli možnost tento zákon podpořit, neudělali to.“ Iniciativa Ne základnám tedy vyzývá voliče Strany zelených, aby v budoucnu již této straně své hlasy nedávali, protože jejím slibům se nedá věřit.

„Dnes máme možnost volit zlatého slavíka, superstar nebo miss, ale nemáme možnost zvolit si prezidenta, ani rozhodnout v tak zásadní otázce, jako je pobyt cizích vojáků na našem území,“ řekla Ivona Novomestská, druhá mluvčí iniciativy. „Takhle si opravdovou demokracii nepředstavuji a myslím, že takhle si ji nepředstavovala ani většina z nás v roce 1989. Tenkrát jsme snili o společnosti, ve které již nebudou o osudu všech občanů rozhodovat jen politické špičky. Dnes se ale děje právě to – vláda prosazuje radar, přestože dvě třetiny občanů si přejí pravý opak.“

Iniciativa Ne základnám shromáždila již přes 72 tisíc podpisů pod petici požadující referendum. Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění na téma radarové základny si 65 procent občanů zřízení vojenské základny USA na území ČR nepřeje.

Tiskoví mluvčí Iniciativy Ne základnám:
Ing. Jan Tamáš, Ph.D., tel. 776 785 839, email: jan.tamas@humanisti.cz
Jan Májíček, tel. 604 357 215, email: maja_konf@yahoo.co.uk
Ivona Novomestská. tel. 777 232 883 email: Ivona.N@email.cz


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press