Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Fiasko valašské diplomacie

28.11.2007 - Týden
O americkém pozvání Rusů do Brd musel premiér Mirek Topolánek vědět nejméně dva týdny. Neudělal nic. Američané mezitím jezdili po Evropě a o ruských vojácích v Česku a Polsku hovořili téměř skoro jako o hotové věci. Pak přijel ministr obrany USA do Česka a Topolánkova koalice v čele s druhým mužem státu Přemyslem Sobotkou nestačila žasnout.

(...)

Druhý navrhovaný ústupek zabrnkal na české nervy podstatně razantněji. Ruští vojáci by měli mít možnost monitorovat provoz radaru: byli by na základně neustále přítomni. Sobotka nevěřil tomu, co slyší. „That’s not possible,“ zareagoval bez dlouhého rozmýšlení, „to je nemožné“. Jako druhý muž české politiky navíc neměl o americkém záměru zvát ruské vojáky do Česka ani ponětí.

(...)

Pak ale ministr Gates odjel do Kramářovy vily, kde ho čekalo společné vystoupení s premiérem Mirkem Topolánkem a ministryní Parkanovou. Tam se odehrál trapas, který českou vládu a především premiéra Topolánka přinejmenším usvědčuje z blamáže a diplomatického selhání.

„To, o čem jsem hovořil a co by se týkalo přítomnosti Rusů na českém území, jsme předložili české vládě ještě předtím, než jsme šli za Rusy bez jakýchkoliv podrobností. Nepokročíme bez podpory a souhlasu vlády ČR,“ řekl před novináři Gates. Formálně jistě jde o zdvořilé prohlášení hosta. Nakonec vyznělo troufale hlavně proto, že s citlivou zprávou neseznámil své spoluobčany jako první Topolánek.

Ani to by ale nebyl důvod pochybovat o svéprávnosti české vlády. Vzápětí se ale americký novinář zeptal Topolánka na jeho postoj k pozvání Rusů. V ten okamžik se k němu naklonila ministryně obrany Vlasta Parkanová a cosi mu šeptla. Ze zastřených zvuků později televizní technika vyfiltrovala dvě slova: „Nekomentuj! Nekomentuj!“ Předseda vlády poslechl do puntíku: „Já necítím potřebu to komentovat.“

Nebývá zvykem, aby se druhý muž ve státě – šéf Senátu Sobotka – nechával překvapit od vysoce postaveného spojeneckého politika. Ve stejné situaci se ovšem po Gatesově tiskové konferenci ocitla celá domácí scéna: americký politik sděluje Čechům, že k nim pozval Rusy. Údiv nad dosud tajnými plány neskrýval šéf výboru pro obranu Jan Vidím (ODS), bouřila se místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). „Za sebe říkám, že jsem tím byl velmi překvapen, že se mě to dotklo,“ přidal se její kolega z vedení sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL).

Nasupení koaliční poslanci začali v kuloárech nadávat na premiérův „valašský“ způsob diplomacie. Podle vyjádření ministra Gatese musela česká reprezentace vědět o plánu nejméně čtrnáct dní dopředu. „Asi si tu informaci tutlali v nějakém úzkém kroužku zasvěcených. Mně by to neušlo. Všechna jednání sleduji,“ řekl místopředseda sněmovny, sociální demokrat Lubomír Zaorálek.

(...)

V době, kdy o pozvání Rusů do Brd věděli v podstatě jen pozornější čtenáři ministerské zprávy, jezdili Američané po Evropě a o výměně důstojníků s Ruskem hovořili jako o skoro hotové věci: „Řekli jsme, že jsme schopni nabídnout věci týkající se našich zařízení a jejich kontrolních a ovládacích prvků,“ řekl o pozvání Rusů do Česka a Polska náměstek ministra zahraničí Daniel Fried v článku, který americký list International Herald Tribune zveřejnil o den později než Schwarzenberg svou zprávu pro parlament. Američtí úředníci listu doslova řekli, že o hrozbě, která umožní aktivovat protiraketový systém, se budou rozhodovat společně s Rusy. Možná nedopatřením vypadlo z citace generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera také Česko: „Američané učinili závažnou nabídku. Doufám, že ji Rusové zvednou.“

(...)

Lapáliemi kolem Gatesovy návštěvy nejspíš české vládě krušné chvilky nekončí. Místopředseda sněmovny Zaorálek má totiž zprávu, podle nichž se kvůli Čechům a Polákům maximálně znepokojuje německá diplomacie; podobně jako čeští politici má minimum zpráv o vyjednávání. „Vadí mi, že jsme přistoupili na to, že s Američany budeme vyjednávat sami bez NATO a hlavně bez EU. Samozřejmě, že to nemůžeme ustát a že na to máme minimální vliv. Když si Američané usmyslí, že si smlouvy budou plichtit s Rusy, nezmůžeme nic,“ říká Zaorálek. „Do jaké role nás to staví? Jen do role podložky pro jejich plány.“


Celý článek vyšel v týdeníku Týden č. 44/2007 (29.10.2007) na str. 14-18
 

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press