Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Rozhovor Jana Tamáše v italském tisku

11.12.2007 - Il Manifesto

„Protest je teď už hodně rozšířený“ 

(říká) Jan Tamáš, představitel Humanistického hnutí a mluvčí iniciativy Ne základnám je v Miláně v těchto dnech na konferenci „Zastavme nukleární nebezpečí“ organizované provincií v Miláně. „Ne základnám“ bojuje proti plánu Spojených států postavit vojenskou radarovou základnu v České republice, která předpokládá rovněž umístění raket v Polsku.

V jaké fázi je boj proti radarové stanici?

Protesty pokračují velmi silně. Minulý měsíc jsme zorganizovali v Brdech (cca 60 km od Prahy), v lokalitě kde by měla vyrůst základna, mezinárodní konferenci, které se zúčastnilo více než 300 osob, z nich 100 delegátů z 16 zemí světa, reprezentantů různých mezinárodních organizací a starostové 50 obcí České republiky a několik poslanců českého parlamentu. Událost byla velmi užitečná k posílení vztahů mezi různými organizacemi z ČR a s mírovými hnutími z celé Evropy.

17. listopadu jsme přivedli tisíce lidí na Václavském náměstí v Praze při osmnáctém výročí sametové revoluce, která ukončila sovětský režim. Při této příležitosti jsme žádali přijetí zákona, který by podpořil užití referenda jako instrumentu reálné demokratické participace, tak aby se obyvatelstvo mohlo vyjádřit k důležitým otázkám jako je vojenské základna USA.

Této manifestace se zúčastnily starostové, různé odbory, mezi nimi odbory ozbrojených sil, studenti a umělci. Současně v různých městech světa kromě toho byly skupiny před ambasádami a konzuláty České republiky a předávaly protestní dopisy.

Více jak 75 000 lidí dosud podepsalo petici za požadavek celostátního referenda k otázce americké základny a podle posledního průzkumu 68% obyvatelstva ČR nesouhlasí s touto základnou.

Jak pokračují protesty?

Na poslední demonstraci jsme spustili bojkot vůči americkým firmám podnikajících v České republice. Jelikož vláda neposlouchá naše protesty, tlačíme na USA výzvou občanům, aby nekupovali produkty a nevyužívali služeb Američanů. Jsme přesvědčeni, že i malý pokles prodeje může způsobit silný tlak na vládu G. W. Bushe, aby změnil politický kurs.

Myslíte, že tento (americký raketový) plán může být opravdu zastaven?

Jistěže ano, předně ze všeho, protože víme, že většina obyvatelstva s tím silně nesouhlasí. Organizace, které se účastní iniciativy, stále přibývají a středopravicová vláda je velmi slabá, může kdykoli padnout. (A) je velmi pravděpodobné, že nová vláda odmítne pokračovat v tomto tak nepopulárním plánu.

Sledujeme rovněž s velkým zájmem politické změny, k nimž došlo nedávno v Polsku, kde nový kabinet rozmýšlí svou účast na plánu (amerického raketového) štítu.

A konečně také další evropské země se začaly zajímat o náš boj, protože pochopily, že se netýká pouze České republiky a Polska, ale celého evropského kontinentu. Právě minulý týden byl v Praze summit Evropské levice, která podpořila náš boj.


Zdroj: Il Manifesto 2.12.2007


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press