Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Vicenza, průvod proti mlčení

16.12.2007 - Il Manifesto

Opuštěni vládou i politickými silami, vrátili se dnes na náměstí odhodlaní vzdorovat nové základně Spojených států. Spojily se desítky tisíc lidí a pacifistů z celé Evropy.

Mobilní plošina (pódium) zahájila (razila) průvod proti stavbě nové základny USA, který dnes procházel ulicemi Vicenzy. Jde o osmimetrový kamion, na kterém jsou reprezentanti hnutí z Vicenzy, ale též delegace dorazivší z celé Evropy a američtí aktivisté, kteří bojují proti válce. Shromáždění je naplánováno na druhou hodinu před nádražím. Na konci průvodu se očekává happening a potom se manifestující vrátí ke stálé posádce (stálému prezidiu), která se v mezidobí zdvojnásobila (a) stala pevností svého druhu. Nový stan byl přičleněn k již existujícímu a je připraven vyhřívací systém a nová vnitřní i vnější dlažba. “Pětihvězdičková posádka”, jak ji nazvali “tvůrci nového společenství” zaneprázdnění dvoutýdenní rozšiřovací prací.

Průvodu se zúčastnil také don Gallo (don Andrea Gallo je známý duchovní – pozn. iniciativa NZ), který byl minulého září hostem festivalu No Dal Molin, kde prohlásil, že ve Vicenze začalo “nové jaro” demokracie. Přítomen byl – jako minulého 17. února – rovněž Dario Fo (laureát Nobelovy ceny za literaturu – pozn. iniciativa NZ), který zůstal také na večerní happening ve stálém prezidiu. “Jestli nás bude víc jak dvacet tisíc, manifestace bude úspěch” – to je stanovisko stálého prezidía v předvečer průvodu, který projde ulicemi Vicenzy, aby zdůraznil, že záležitost s novou základnou USA v Dal Molin není vůbec rozhodnutá (uzavřená).

Průvod bude otevřen rodinami z Vicenzy, muži, ženami a dětmi. Lidé s rozdílnými osudy se sjednotili s cílem zabránit militarizaci města. “Nad Vicenzu se rozhostilo ticho – říkájí ve stálém prezídiu – (a) příběh tisíců žen a mužů, kteří brání vlastní zemi nebude vyprávěn velkými celostátními novinami – ze strany vlády, (máme) pouze signály arogance, které ukazují, že občané jsou považováni pouze za cosi vedlejšího. Proto bude v čele průvodu řada lidí s bílými maskami, aby dala najevo neviditelnost Vicenzy, se kterou samotný prezident republika jedná jako se zbožím.”

Dnešní manifestace je rozhodnuta promolit toto mlčení. To udělá ne pouze zdůrazněním vlastního “ne” nové americké základně, ale též spřádáním šnůrek důležité síťe (aktivistů) na evropské úrovni.

Třídenní protest, jenž začal včera, již opravdu zaznamenal první velký úspěch, když shromáždil v městečku lidi pocházející z celé Evropy. Jsou tu odbory a protiválečné iniciativy z České republiky, jsou tu američtí pacifisté, jsou tu německé asociace. Tolik delegací (z ČR, Polska, Německa, Belgie, Španělska, USA - pozn. NZ), které se přidávají k obyvatelům Vicenzy v této bitvě – která ovšem není jen “proti” něčemu, ale také “pro”. Pro vytvoření a posílení společných vztahů.

Celý článek v italštině »

               

 

                 

              

Pro další fotky klikněte sem

Homepage italského protestního hnutí NO (AL) DAL MOLIN


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press