Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Schwarzenberg o velmocenské hře mezi Moskvou a Washingtonem

19.12.2007 - Právo

Z článku "Jednání o americkém radaru potrvá do února" (Právo, 11.12.2007):


"Schwarzenberg nepovažuje dislokaci radaru za tak základní otázku jako například členství v Severoatlantické alianci, aby kvůli tomu bylo vypsáno referendum. „Musím přiznat, že jsme zanedbali informování veřejnosti, o co vlastně jde,“ dodal Schwarzenberg k odporu většiny Čechů k radaru.

Protesty Ruska označil jen za „figurku na šachovnici velmocenské hry“ mezi Moskvou a Washingtonem, jejíž součástí je otázka Kosova, Íránu a další věci."


Komentář iniciativy NE základnám:

Takže naše členství v Severoatlantické alianci (NATO) je „tak základní otázkou“, že o něm mělo být vypsáno referendum (jako tomu bylo v Maďarsku a na Slovinsku)?

A proč pak nebylo!? Vždyť lidé si ho tehdy – jako dnes – přáli. Nepřál si ho ale Schwarzenbergův přítel a chráněnec Václav Havel… Nepřála si ho hlavní vládní strana ODS, která si jej - opět coby hlavní vládní strana - nepřeje ani dnes. Ostatně jde o stranu, kvůli které zde vůbec za 18 let od revoluce nebyl přijat zákon o referendu. 

Přitom nejde jen o míru „základnosti“ (závažnosti) té či oné otázky. Jde i o to, že vstup ČR do NATO deklarovaly dlouhodobě za svůj cíl téměř všechny české politické strany, zatímco o radaru zarytě mlčely. Přitom jednání o něm v nějaké podobě běží již neuvěřitelných deset let od roku 1997, jak vyplývá z amerických dokumentů (Právo 10.12.)!
 
Umístění radaru nijak nevyplývá z našich závazků v NATO, což je jen další důvod pro konání všelidového hlasování. Jestliže pan ministr a jeho kolegové nedokázali, jak sám přiznává, veřejnosti vysvětlit „o co vlastně jde“, tím méně má právo cokoli za českou veřejnost rozhodovat! 

Dislokace radaru je dislokací strategického zbraňového systému, který by byl jedním z prvních cílů v případném konfliktu. Nikdo ze současných politiků nemá sebemenší mandát z nás dělat cíl a zaplétat nás do „velmocenské hry“ mezi Moskvou a Washingtonem, hry, jejíž součástí je celá řada věcí a ve které my Češi můžeme být vždy jen pěšákem.

   

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press