Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Kam s ním? Američané mají vytipovaných více zemí

31.12.2007 - iDNES.cz

Velitel americké protiraketové obrany generál Henry Obering v minulosti naznačil, že Spojené státy mají „plán B“ pro případ, že Česká republika nepřistoupí na požadavky Washingtonu. 

Americký radar by pak mohl být umístěn v „jiných náhradních zemích“. Pravděpodobně je řeč o Rumunsku či Bulharsku, zemích ještě chudších čili manipulovatelnějších, zemích, kde již dnes vyrůstají nové americké základny a kde v minulosti fungovaly tajné věznice CIA.

Nicméně Oberingův dovětek, že tyto lokality „nejsou ideální“ svědčí o cílevědomé snaze propašovat za každou cenu prvky protiraketového systému někam do střední či (jiho)východní Evropy a etablovat tak americkou vojenskou přítomnost v oblastech, kde nikdy předtím nebyla.


Z článku „Americký generál Paroubka o radaru nepřesvědčil“ zveřejněném na iDNES.cz vybíráme:

"Máme vytipované i lokality v jiných zemích," tvrdil Obering minulý týden, když poskytoval redaktorovi MF DNES rozhovor těsně před návštěvou Česka.

A podobná slova zopakoval i dnes odpoledne po jednání s poslanci a senátory.

"Pokud by se Česká republika rozhodla, že na svém území nedovolí Američanům vybudovat protiraketový radar, USA mají už vybrané jiné náhradní země," prohlásil Obering. Jaké země, to neprozradil.

"Nepůjdeme tam, kde by náš záměr nebyl schválen. Pokud by se to stalo, existují jiná alternativní místa, která jsme objevili. Ale nejsou ideální," podotkl.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press