Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Patří čeští Zelení do Evropy?

26.1.2008

Tisková zpráva iniciativy Ne základnám

Iniciativa Ne základnám s potěšením přijala dokument s názvem Bezpečnostní strategie, kterou vypracovala a 15. ledna 2008 schválil parlamentní klub Zelených/Evropské svobodné aliance v Evropském parlamentu - Greens-EFA.

V jejím závěru, přesněji v poslední části oddílu B.5. Odzbrojení – klíčový krok k míru, který nese název "Žádná protiraketová obrana“, se říká:

"Vědomi si globálních výzev pro bezpečnost a odzbrojení v časech globalizace, Zelení budou podporovat všechny iniciativy zaměřené proti šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, k odstranění jaderných zbraní (např. prostřednictvím Konvence o jaderných zbraních) a k omezení a kontrole konvenčních zbraní. Uvnitř Evropy chceme posílit CFSP (Common Foreign and Security Policy, Společná zahraniční a bezpečnostní politika – poznámka překladatele). To znamená, že nemůžeme akceptovat plány na takzvaný protiraketový obranný štít USA ve dvou členských státech naší Evropské unie.

Bilaterální přístupy a rozhodnutí v této důležité otázce nepřipadají v úvahu a měly by přinejmenším za následek vznik zón asymetrické bezpečnosti uvnitř Evropy, což by nepochybně vyvolalo nové závody ve zbrojení – zejména ve vesmíru – a mělo nežádoucí dopad na Evropskou bezpečnostní strategii a Evropskou strategii pro zbraně hromadného ničení. Proto také odmítáme návrhy, aby byl takový štít zřízen ve spolupráci s NATO a/nebo Ruskem, nebo aby ho zřídilo NATO a/nebo Rusko.“

Tolik tedy dokument Evropských zelených.

Praxe české Strany zelených je ale naprosto opačná. Nadále setrvává ve vládě, jejíž premiér jasně deklaroval souhlas se základnou a ministr zahraničních věcí za Zelené rovněž. Přijatá Bezpečnostní strategie potvrzuje to, co říká Iniciativa Ne základnám již více jak rok: Zelení nedodržují svůj volební program ani své zásady a jsou zcela mimo evropské zelené spektrum. Vyzýváme je proto, aby za těchto podmínek zvážili setrvání v současné vládě.


Tiskoví mluvčí Iniciativy Ne základnám:
Jan Májíček, tel. 604 357 215, email: maja_konf@yahoo.co.uk
Ivona Novomestská. tel. 777 232 883, email: Ivona.N@email.cz
Ing. Jan Tamáš Ph.D., tel. 776 785 839, email: jan.tamas@humanisti.cz

 

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press