Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Ostrov Kodiak se stává klíčovým místem pro zkoušky hvězdných válek

30.1.2008 - Bruce K. Gagnon
Ostrov Kodiak na Aljašce je známý obrovskými medvědy, světově proslulý lovem lososů a nádhernou zelení, která v průběhu léta obestře ostrov. To kvůli ní se Kodiaku romanticky přezdívá aljašský Smaragdový ostrov.

Poslední dobou však Kodiak proslul ještě něčím jiným. Hvězdnými válkami. Že tomu lze jen stěží uvěřit?

V roce 1992 vznikla společnost Alaska Aerospace Development Corporation´s, Aljašská korporace pro kosmický rozvoj (dále AADC) a byl postaven Kodiak Launch Complex (Odpalovací komplex na ostrově Kodiak). Lidé na ostrově se sjednotili v odporu proti této stavbě. Měli za to, že vybudování startovacího zařízení pro rakety na tomto ničím neposkvrněném místě bude mít vážný dopad na turistický průmysl a rybolov.

Veřejnosti bylo republikánskými senátory přislíbeno, že odpalovací komplex nebude mít žádný významný dopad na životní prostředí. Osobou Teda Stevense se jí dostalo ujištění, že žádná zpráva o dopadu na životní prostředí není zapotřebí. Zastánci Komplexu také ujistili ostrovany, že všechny starty raket budou mít civilní účely a že toto zařízení nebude hrát žádnou vojenskou roli.

Místní aktivisté však ujišťování těchto politiků neuvěřili. Tušili, že se děje něco podezřelého. Zjistili si, že každý odpal by mohl uvolnit do atmosféry přibližně 23,5 tis.liber (1 libra=0,454kg) kyseliny chlorovodíkové a jiných nebezpečných látek do oceánu. Věděli, že tato kontaminace by mohla mít časem obrovský negativní dopad na tamní životní prostředí. (V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě dochází po každém startu do vesmíru v důsledku nahromadění toxických výfukových látek v moři k významnému úhynu ryb).

Lidé se rovněž obávali toho, co se stane se střelami, které se nepodaří správně odpálit.

Starty z kodiackého kosmického střediska, jak se ukazuje, byly zatím pouze vojenskými zkouškami.

Podle aljašské aktivistky a členky výboru Global Network Stacey Fritzové „byl Air Force do roku 2001 na ostrově Kodiak se svými zkouškami atmosférických střel jediným zákazníkem Startovacího komplexu. Jsou plánovány další takovéto zkoušky, ale v roce 2001 se Velení kosmické a protibalistické obrany armády USA postaralo o to, aby AADC přijalo zkoušky dvaceti balistických střel Systému strategických cílů armády USA, známých jako program STARS (HVĚZDY). Jde o řízené střely, které simulují příchozí, z Asie vystřelené, mezikontinentální balistické střely tak, aby je mohla armáda v Jižním Pacifiku zkoušet pomocí nejnovější protibalistické obranné techniky zachytit ještě ve vzduchu.“

A zdá se, že se věci co se týká odpalovací rampy na Kodiaku hýbou ještě dál. AADC ohlásila loni v prosinci, že Startovací komplex na Kodiaku (KLC) potřebuje vlastní zařízení pro skladování raketových motorů a další odpalovací rampu. Dvě stávající odpalovací rampy stojí jedna vedle druhé a nelze je použít současně, čímž jsou omezováni zákazníci i odpaly. Dodatečná zařízení umožní zákazníkům provádějícím několikanásobné odstřely pracovat současně, zdvojnásobí odpalovací schopnost KLC a vyústí v pozici KLC jako plnohodnotného kosmodromu. AADC pracuje v současné době na dlouhodobých vztazích s Air Force (Vojenským letectvem) Spojených států. USAF (United States Air Force) se dále chystá iniciovat program Operationally Responsive Space, Operačně citlivý/reagující vesmír, (dále ORS), s cílem být schopen odstřelů podle požadavků - umístit majetek národní obrany na oběžnou dráhu s velmi malou vodivou dobou. Pro program ORS má KLC atraktivitu, jelikož nabízí flexibilní plánování odstřelů, což jiné kosmodromy USA neumožňují. Navíc se odstřely z KLC vyhýbají zalidněným a environmentálně choulostivým oblastem a přeplněným leteckým trasám.“
AADC požaduje v současnosti 35 mil. dolarů na modernizaci této raketové základny.

Znovu vidíme, jak se vojensko-průmyslový komplex planými sliby prolhává mezi lidi. A pak, jakmile se mu to povede, masivně rozšíří své operace. Jakákoliv šance ochránit společnost před tímto rozbujelým militarizmem se ztratí, jakmile se stane místní hospodářství závislým na těch pár vytvořených pracovních místech a místní politická smečka a média patolízaly za rozhozené velké peníze.

Tento příběh se denně opakuje v celé zemi a na celém světě, jak vojenská říše zahlcuje jednu komunitu za druhou základnami, výcvikovými zařízeními a zkouškami zbraní.


Zdroj: blog Bruce Gagnona

Bruce Gagnon je koordinátor organizace Global Network Against Weapons & Nuclear Power in Space

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press