Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Americký radar chce česká vláda proti Rusku

17.2.2008 - Lukáš Neterda, Britské listy
aktuální dojmy účastníka diskuze s občany o radaru, Praha, ČVTS, Novotného lávka, 19. 12. 2007

Pro ty co neradi čtou do konce: bylo to velmi zajímavé. Nebyla nouze o tragicky humorné epizody a radarovci jistě řekli více než chtěli říct. Což bylo také hlavním cílem. Štáb Klvaňovy televize nahrával ruchovým mikrofonem i diskuze na chodbě před debatou o po jejím skončení. Málem byl za to jedním z panelistů po skončení diskuze inzultován. Klvaňa potvrdil, že za snahou mít v Čechách americké vojáky je strach této vlády z vlivu Ruska. Snad se podaří medializovat i nesporné a temnější aspekty celého projektu, než jen oslavné ódy MFD a dalších mainstreamových médií nebo naopak jejich významné mlčení. Debata proběhla v budově České vědeckotechnické společnosti na Novotného lávce, cílem organizátorů bylo vytvořit tlak na poslední verzi zmatečných a nekonzistentních frází profesionálních obhájců radaru a zejména medializovat ty aspekty, které se daří úspěšně tutlat.

(...)  

Z úvodních proslovů zástupců vlády bylo jasné, že se snaží vykreslit nebezpečí, kterému se musíme bránit, aby zakryli nebezpečí skutečná. Hemžilo se to na okamžik fanatiky, ohrožením euroatlantické civilizace, Blízkým východem, a docela chytře se snažili vyhnout slovu Írán, tenhle strašák totiž přestává fungovat, stejně jako přestala dávno fungovat Severní Korea.

Dělalo to na mě dojem, že strašící složka argumentace je v pouze v udržovacím režimu a vláda sází na „pozitivní“ složku. To jsou dotace dary a jiné finanční příspěvky, které za směšné náklady pro vládu otupují u řady starostů a radních jinak docela nepříjemný odpor občanů. To není hloupé zvlášť v ČR. Protože žádné protiradarové sdružení ani občané žádnou dotaci neobdrželo, v diskuzi padaly hlavně ty méně příjemné dotazy.

Zeptal jsem se na výrok Alexandra Vondry, který pronesl před Heritage Foundation (tehdy asi nelhal). "Pro nás v České republice, která leží mezi Německem a Ruskem, by zařízení s jistým počtem amerických vojáků bylo dobré,“ řekl Vondra a jeho výrok byl částečně medializován v České televizi . Klvaňa se ukázal jako naprostý profík a utřel mě s tím, že si na podobný výrok nepamatuje... Ovšem jeho spolupracovníci byli, žel, o ligu níže, a naběhli si. Past přišla spolu s argumentem jednotné ropné politiky Evropské unie. Tak jsme se dozvěděli, jaké jsou s tím Německem problémy. Podle zástupců české vlády nechce poslouchat, nebo poslouchá, ale ne tak ochotně jak by mohlo. Ropovod z Ruska si obstaralo bez Polska, svazbeného mezitím se Spojenými státy nadšenou účastí ve válce s Irákem, jeho protažením mezinárodními vodami na dně moře až na německé území… Čemuž se vůbec nedivím. Neboť představa, že by přísun ropy z Ruska do Německa měl být závislý na Ukrajině a Polsku zní docela rizikově. Následovaly srdceryvné scény popisu váznoucího vztahu s Ruskem, které se blížily dramatizaci neopětované lásky. Zlatý Jelcin, stačila mu pouze vodka. Co všechno že prý tomu Rusku nabízí NATO, USA a dokonce pan prezident Bush osobně, viděl sice jen vládní zmocněnec Klvaňa, ale podle něj to prý nezabralo. Poslední roky se prý Rusko chová nějak špatně. Kupodivu ale začíná ekonomicky prosperovat poté, co si nenechá vykrádat ropné zásoby a peníze za ropu neukládá do britských bank...

Měl jsem v rukávu eso a tak před vánoční pohodu prořízl zvuk mého mobilního telefonu, ze kterého promluvil hlas samotného premiéra Topolánka „Nedopustit, abychom se opět plíživě sunuli do sféry geopolitického vlivu Ruska. To je ten pravý důvod, proč u nás má stát radarová základna. Už jenom proto stojí za to udržet tuto vládu.“ Slova premiérova pronesená na kongresu ODS . Smůla. Autentická nahrávka, navíc vystavovaná na stranických stránkách.

K tomu jsem měl pochopitelně drzý dotaz, jestli se tento pohled vůdce patřičně odrazí v informační kampani o radaru. Zatím noviny zdůrazňovaly, jak to není proti Rusku. A jestli také naopak platí, že skutečný důvod existence této vlády je snaha o výstavbu amerického radaru v Brdech. Byl jsem velmi překvapen, neb mi zástupci vlády vysvětlili, žžže je to v podstatě pravda. Na dotaz, proč se to tedy takto přímočaře nekomunikuje, mi odpověděli, že jistě chápu, že to není politicky korektní. Řekl jsem, že to tedy nechápu. Zástupce ministerstva zahraničí podotkl, že takto kritickou vládní pozici nelze sdělit přímo ruské delegaci při jednání. Jeho slova potvrdil i vládní koordinátor Klvaňa. Na jízlivou otázku Štěpána Kotrby, zda v tuto chvíli hovoří jako zástupce vlády nebo jako soukromá osoba, opáčil Klvaňa, že jako zástupce vlády. Bomba…


Celý článek na Britských listech »


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press