Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Mezinárodněpolitický expert: Írán není hrozba

3.3.2008 - Michal Thim, Aktuálně.cz


Michal Thim je ředitelem Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) v Praze. Dlouhodobě se zabývá oblastí Středního východu a geopolitikou. Vybíráme z jeho on-line chatu na Aktuálně.cz


Thim se opakovaně vyjádřil ve smyslu, že Írán nepředstavuje pro Evropu hrozbu: "Samotný Irán důvod vypouštět střely na Evropu nemá". A na jiném místě: "konkrétně nejsem toho názoru, že by např. Irán představoval vážnou hrozbu".

Podle Thima nehrozí vlastně raketový útok od žádného státu (na této rovině funguje odstrašení), v úvahu tedy přicházejí spíše teroristické skupiny, které se nemusí bát následků svých činů. 

Pro tyto skupiny by však bylo obtížné dostat se nepozorovaně k raketovým technologiím, navíc by pravděpodobně zvolily jiný způsob útoku.

Obecně pak lze říci – a Michal Thim tak činí – že radar jakož i celá protiraketová „obrana“ v dnes tak často skloňovaném „boji s terorismem“ nepomůže. 

Expert AMO dále připouští, že Česká republika a Polsko nebyly Pentagonem vybrány jen z důvodu své příznivé geografické polohy, ale i s ohledem na místní „vstřícné“ vládní kabinety.  

A konečně autor potvrzuje, že radarem v ČR to nekončí, ale že systém (pozemní) protiraketové „obrany“ bude doplňován o další (námořní) komponenty jako jsou lodě se systémem AEGIS ve Středozemním moři. 
 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press