Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Protestující na celém světě odsoudili válku v Iráku

18.3.2008 - Agence France-Presse
Los Angeles (AFP) – Tisíce protestujících pochodovalo v sobotu proti válce v Iráku v Los Angeles jako součást celosvětového dne akcí, který přitáhl obrovské davy v Londýně a menší protesty v Evropě a Kanadě.

Policie řekla, že Hollywoodem pochodovalo asi 2 000 lidí, zatímco organizátoři předložili číslo 10 000. Nesli transparenty odsuzující presidenta George W. Bushe a naléhající na ukončení konfliktu v Iráku, kde je nasazeno 155 000 amerických vojáků.

Již dvíře se shromáždily tísíce lidí v Londýně a skotském městě Glasgow před pátým výročím Američany vedené invaze do Iráku a požadovaly stažení britských vojsk z Iráku a Afghánistánu.

Londýnská policie říká, že na ulicích bylo 10 000, ale organizátoři ze Stop the War Coalition umísťují davy mezi 30 a 40 tisíci. V Glasgow odhaduje policie mezi 1000 až 1500 protestujících ve špičce pochodu.

V Los Angeles se k pochodu Hollywoodským bulvárem připojil na svém invalidním vozíku veterán vietnamské války Ron Kovic, jehož kniha “Narozen čtvrtého července” byla zfilmována.

Postřelen a ochromen ve Vietnamu před 40 lety, Kovic řekl AFP, že cítí “smutek” a “sklíčenost” za irácký lid a za americké muže a ženy bojující tam, “kteří trpí, přicházejí o své ruce a nohy, kteří jsou zabíjeni.”

“Ale víc než cokoli jiného cítím, když vidím co se děje v Iráku, cítím se odhodlán bojovat se vším v/kolem nás k zastavení tohoto šílenství,” dodal.  

(…)  

Členka Stany zelených v Evropském parlamentu, Caroline Lucas požadovala, aby byl bývalý britský premiér Tony Blair a jeho nástupce Gordon Brown stíháni za válečné zločiny (dovolili by si vůbec někdy něco takového čeští ""zelení""!? - pozn. Ne základnám).

(…) 

V Glasgow se k protestujícím přidala matka britského vojáka zabitého v silničním bombovém útoku v Iráku a také levicové skupiny a odbory.

(…) 

Jinde v Evropě, zhruba 500 lidí nesouhlasících s americkou přítomností v Iráku pochodovalo v mrazivém dešti centrem Stockholmu nesouc transparenty se vzkazy jako “Yankees jdetě domů” a “Pět let války, jeden milion mrtvých.”  

“Jsem zde, protože si myslím, že je vysoce důležité demonstrovat proti americké politice v Iráku, zejména dnes, když se média na tamní tragédii méně zaměřují,” řekl Leif Staalhammer, 67-letý herec.

Okolo 600 lidí rovněž demonstrovalo v druhém největším švédském městě, Gothenburgu, zatímco v Norsku policie oznámila, že nějakých 200 osob pochodovalo centrem Osla k budově parlamentu.

V Dánsku proti válce v Iráku demonstrovalo poklidně zhruba 100 osob v severním městě Aalborg.  

V sobotu se demonstrace konaly také napříč Kanadou, včetně Toronta, kde protestovalo 1 000 lidí proti rozhodnutí parlamentu rozšířit nasazení kanadského 2 500 mužů silného kontintengu v Afghánistánu.
 

V Montrealu demonstrovalo asi 50 osob proti kanadské účasti v Afghanistánu a proti válce v Iráku, zatímco v Ottawě se protestující shromáždili před americkou ambasádou.


Zdroj: Protesters across the world condemn Iraq war, AFP

 

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press