Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Raketová obrana jako předpoklad intervencí

30.3.2008 - Jiří Šedivý, seminář družstva Fontes Rerum

Bývalý ředitel Ústavu mezinárodních vztahů v Praze, později ministr obrany první Topolánkovy vlády a dnes vysoký představitel NATO řekl o protiraktové "obraně" zcela bez obalu (seminář družstva Fontes Rerum 5. října 2006):
 
 
"... k čemu takováto obrana vlastně je. Vyšel odborný článek dvou německých expertů z SWP z Berlína (…) v článku, který jsem zmiňoval, říkají: „základní scénář není, že by se oni rozhodli zaútočit nebo na nás poslat rakety. Ne, základní scénář je takovýto: představme si situaci, že některá z těchto zemí (…) jako např. Írán … nebo to muže být i Sýrie, která se snaží získat kapacity. A oni budou nějakým způsobem agresivně jednat ve svém regionu (tak, jak na příklad v roce 1990 to byl Irák) a budou mít ovšem již zbraně, hlavici hromadného ničení a schopnost dopravit tuto nálož na naše území. V tu chvíli zapomeňme na jakoukoliv možnost intervence mezinárodního společenství tak, jak se to stalo v roce 1991 v Iráku." 

a na jiném místě ve stejném duchu: 

Já si nemyslím, že na nás zaútočí, to je spíše otázka zastrašení případných protivníků. A bojím se toho, že za 10-15 let zde bude existovat nějaká regionální krize a my tam nepůjdeme z toho důvodu, že na nás budou namířeny nějaké rakety“. 

                                        •          •          •

Co k tomu dodat, když i Šedivý přiznává, že budovat protiraketovou „obranu“ má smysl především jako předpoklad úspěšných budoucích intervencí, které by jinak byly odstrašeny či spojeny s neakceptovatelnými ztrátami!?

Nejde tedy o to, že by se "oni" chystali udeřit, ale o to, abychom my mohli (bez obav) udeřit, pokud tak jednou uznáme za vhodné z hlediska našich zájmů. 

"My" přitom neznamená "mezinárodní společenství," ale Spojené státy americké a jim (momentálně) nakloněné režimy.
"Oni" znamená režimy (momentálně) Spojeným státům nenakloněné. 

Cílem pak je, aby americkým silám nestálo nic v cestě, aby intervence jako možná eventualita zůstala ve hře, zůstala přijatelným řešením očekávaných konfliktů. Raketová obrana má umožnit případný útok a to do budoucna prakticky kdekoliv.

Přepis celého semináře

178 kB, PDF, 30.3.2008


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press