Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Důvody pro radar nejsou potřeba

2.4.2008

Iniciativa Ne základnám je pobouřena výroky představitelů vlády a ministerstva zahraničních věcí, kteří reagují na prohlášení generála Henry Oberinga v branném výboru Senátu USA. Obering řekl, že Spojené státy budou mít zájem na instalaci radaru v České republice i v případě, že by se nepodařilo dosáhnout dohody s Polskem. Hlavní vyjednavač smluv za Českou republiku, Tomáš Pojar, před časem prohlásil, že ,,za těchto okolností bychom jednání o radaru okamžitě ukončili.“ Nyní však tuto možnost připouští. ,,I samotný radar posílí bezpečnost ČR,“ uvedl pro Tyden.cz. V podobném duchu se vyjádřil i místopředseda vlády Alexander Vondra: ,,Technicky to je proveditelné, rakety mohou být umístěny třeba na lodích.“ Naopak odcházející vládní koordinátor pro radar, Tomáš Klvaňa, prohlásil, že radar a antirakety jsou na sebe navzájem navázány a jedno bez druhého nedává smysl.

Iniciativa Ne základnám konstatuje, že v otázce radaru je veřejnost dlouhodobě klamána. Írán se jako možná hrozba nepotvrdil. Naopak i poslední zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) informovala o tom, že Írán plně spolupracuje s jejími inspektory. Pokud by měl být systém protiraketové obrany USA v Evropě funkční, musely by být jeho nutno součástí antirakety v Polsku. Pokud nejsou potřeba, vyvstávají podle nás další závažné pochyby o důvodu existence radaru na českém území.

Znovu tedy opakujeme: Důvody pro vybudování radaru buď nejsou, nebo jsou jiné, než se uvádí. Vláda České republiky tedy své veřejnosti a voličům dlouhodobě lže. A svým souhlasem se samotným radarem upadá ještě hlouběji do ponižujícího slouhovství.


Tiskoví mluvčí:
Jan Májíček, tel. 604 357 215, email: maja_konf@yahoo.co.uk  
Ivona Novomestská, tel. 777 232 883, email: ivona.n@email.cz  
Ing. Jan Tamáš, Ph.D., tel. 776 785 839, email: jan.tamas@humanisti.cz  


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press