Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Vojáci USA zůstanou v Kyrgyzstánu

25.6.2009 - Týden

Podle dostupných zpráv uzavřely Spojené státy s Kyrgyzstánem novou dohodu o využívání letecké základny Manas. Ta dosud sloužila americké armádě jako opěrný bod pro bojové operace v Afghánistánu.Hostitelská středoasijská republika však zvedla Pentagonu nájem – z původních 17 na 60 miliónů dolarů ročně, tedy více jak trojnásobně. V této souvislosti nelze nepřipomenout – jakkoli to není největší problém spojený s radarem – že Česká republika hodlá věnovat Washingtonu území v Brdech zcela bezplatně…

USA současně udržují po celém světě několik stovek svých vojenských základen. Symbolicky vyznačují americké sféry geopolitického vlivu, mají ale i velmi praktický význam – jsou využívány v případě ozbrojených konfliktů Spojených států s třetími zeměmi.

Tak v minulosti fungovaly například někdejší americké základny na Filipínách (důležité pro válku ve Vietnamu), základny v Itálii (nálety na Libyi a Jugoslávii), bývalá základna Taszár v Maďarsku (boje na Balkáně), či základny v zemích Perského zálivu (intervence USA na Blízkém východě). 

Také základny amerického systému raketové "obrany" mohou sehrát roli v útočných plánech a to i strategické jaderné povahy (srov. např. zde, zde, zde nebo zde).

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press